14 Bin Tarihi Eser Yakalandı - Müze Bile Kurulur 24.2.2019 5981 Kez Okundu

14 Bin Tarihi Eser Yakalandı - Müze Bile Kurulur
Tekin GÜLTEKİN
Tekin GÜLTEKİN

 

 

19 KASIM 2018 TARİHİ ESER OPERASYONU

Cumhuriyet tarihinin en zengin ve nitelikli tarihi eser operasyonunda Osmanlı, Roma, Bizans, İslam dönemi, Grek ve Helenistik dönemlerine ait yaklaşık

14 bin parça tarihi eser ele geçirildi.

Bu kaçak eserlerle müze bile kurulur

 

 

Adreslerde yapılan aramalarda, ele geçirilen 14 bin parça tarihi eser arkeolog polisler ve uzmanlar tarafından tasnif edilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan yerleşkesinde basın mensuplarına sergilendi.

 

 

Anadolu´nun zengin kültür mozaiğinin ve kültürel mirasının talan edilmesini, yağmalanmasını ve milli servetin yurt dışına kaçırılarak yüksek meblağlarda Avrupa koleksiyonlarına satılmasını önlemek amacıyla İstanbul Tarihi Eser Kaçakçılığı Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin tarihi eser kaçakçılığına yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda özellikle Anadolu medeniyetlerine ait nitelikli eserleri Avrupa ülkelerine kaçıran ve zengin işadamlarına satan bir şebekeyi belirledi. İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan’ın yönettiği operasyon’da şebekenin elebaşının geçmişte Kapalıçarşı´da dükkanı bulunan Fuat A. olduğu anlaşıldı.  Kapalıçarşı´da dükkânı bulunan Fuat A.´nın elebaşı olduğu iddia edilen şebekenin yurtdışına tarihi eserleri sattığı ve emekli bir albay, emekli bir emniyet müdürü, bir jeofizik uzmanı ve antikacılarla bazı işadamlarının da bu tarihi eser kaçakçısı şebekeyle birlikte hareket ettiği belirlendi.

 

 

 

Polis ekipleri yaptığı 6 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan´ın talimatı ve koordinasyonunda İstanbul merkezli, Afyonkarahisar, Antalya, Muğla, Kırklareli, Gaziantep, Bartın, Niğde, Nevşehir, Bursa, Aksaray ve Konya´da eş zamanlı operasyon düzenledi.

 

Yapılan operasyonda aralarında emekli emniyet müdürü, emekli albay, fizikçi, arkeolog, ünlülerin sanat danışmanı, havalimanı yer hizmetleri şirketi yöneticisinin de bulunduğu şüphelileri yakalamak amaçlı 41 adrese eş zamanlı baskın yapıldı.  

 

 

Türkiye’de bulunan birçok Müze Müdürlüğünün envanterinden sayısal olarak fazla ve arasında arkeolojik değer olarak birçok müzede eşine rastlanılmamış eserler ele geçirildi. Osmanlı, Roma, Bizans, İslam dönemi, Grek ve Helenistik dönemlerine ait yaklaşık 14 bin parça tarihi eserin çoğunluğunun özellikle yaklaşık M.Ö.2600 ile M.Ö.2100 yıllarına ait olduğu öğrenildi. Ele geçirilen eserler arasında çeşitli form ve biçimlerde farklı Arkeolojik kültürlere ve dönemlere ait tarihi eser objeler, taşınmaz kültür varlıkları, Anadolu müzelerinde dahi örnekleri olmayan, pişmiş toprak ve bronz kandiller, yemek kapları, 4 bin yıllık heykel ve takılarla, bronz heykel örnekleri, hayvan figürleri, mezar stelleri ve anıt taşları, savaş aletleri yakalandı. Davut’un kasesi, Antik Yunan savaş sanatının eşsiz örnekleri, akik ve lapis taşlı altın yüzükler, ayrıca Grek, Helenistik, Roma, Bizans ve İslami dönemlerine ait altın, gümüş, bronz, elektron bilyon nadide sikkeler, M.Ö 2600 dönemine ait yardımcı sikkeler, M.Ö 2100 dönemine ait sikkeler, 15 milyon yıl öncesine ait balık fosilleri, neolitik döneme ait taş balta uçları, tanrı heykelleri, insan figürleri ve savaş tanrısı Ares figürlü at alınlığı dikkati çekti.

 

Sergilenen birbirinden değerli eserler arasında yer alan “Roma İmparator Heykeli” ve “ Disk Atan Atlet Heykeli”  Roma Dönemi´ne ait birçok mermer figürle taşınmaz eserler de dikkat çekiyor. Yunan mitolojisindeki savaş tanrısı “Ares” işlemeli bir at alınlığının da eşsiz bir parça olduğu belirtilirken, Antik Yunan kent devletlerinden olan Sparta ve Atina´nın çağdaşı Korint Dönemi Pegasus işlemeli miğferin de paha biçilmez olduğu dile getirildi. Yaklaşık 4 bin yıllık kılıçlarla; Osmanlı Dönemi´ne ait hatlar ve altın tokalı bir kemerle, derviş fukara kaselerinin de oldukça değerli olduğu belirtiliyor.

 

 Ele geçirilen tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, İslam Eserleri Müzesi, Ayasofya Müzesi ve Askeri Müze Müdürlüklerine incelenmesi için gönderilecek.

 

 

 Kaynaklar:

         (1)  https://www.cnnturk.com/turkiye/istanbulda-tarihi-eser-operasyonu5

        (2)  https://www.ensonhaber.com/12-ilde-tarihi-eser-operasyonu-14-bin-parca-ele-gecirild.html

         (3)   https://www.ntv.com.tr/turkiye/en-buyuk-tarihi-eser-operasyonu-14-bin-eser,dadsUTEtqEu-otfH-AuGaw

         (4)   https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/10/20/bu-kacak-eserlerle-muze-kurulur

         (5)   https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/son-dakika-istanbulda-buyuk-tarihi-eser-operasyonu-2690355/

         (6)   https://www.tekinizm.com

         (7)   https://www.tekinizm.com/14-bin-tarihi-eser-yakalandi---muze-bile-kurulur/

  

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !