5.Mısır Hanedanlığı-Esrarengiz Kadın Helpet 31.1.2019 8447 Kez Okundu

5.MISIR HANEDANLIĞINA BAĞLI ESRARENGİZ HELPET ADLI KADIN ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR

MISIRDA 5.MISIR HANEDANLIĞINA AİT

4400 YILLIK FİRAVUN MEZARI BULUNDU

 

Mısır´daki arkeologlar, ülkenin Kahire´nin hemen dışındaki Giza platosundaki ünlü piramitlerin yakınında bulunan 4.400 yıllık bir mezar daha keşfettiler. Mezar, Eski Krallık´tan gelen mezarlara ev sahipliği yaptığı bilinen Giza´nın batı nekropolünde daha geniş bir alanda bulundu. Arkeologlara göre mezar muhtemelen 5. Mısır Hanedanlığın üyesi olduğu düşünülen Hetpet olarak bilinen bir kadına aittir.

  

Basına gösterilen mezar, kerpiç tuğladan yapılmış ve farklı avlanma ve balıkçı sahnelerini gözlemleyen Hetpet´i betimleyen duvar resimleri içeriyor. Diğer sahneler de bir maymunu betimliyor - firavun zamanlarında, maymunlar genellikle evcil hayvanlar olarak tutuluyordu - meyveler toplanıyordu. Bakanlığın ifadesine göre, daha sonraki 12. hanedanlığa ait diğer mezarlarda da benzer sahneler bulunuyor. Bir başka sahne bir orkestra’nın önünde dans eden bir maymunu gösterir. Arkeologlar, 19. yüzyıldan beri sitenin yakınında keşifler yapıyorlar.

  

Kazı Ekibi Başkanı El-Waziri, gazetecilere verdiği demeçte, "Bu çok umut verici bir alan. Daha fazlasını bulmayı umuyoruz." "Mezarı bulmak için 250-300 metreküp toprak katmanını çıkardık." “Mısır´daki yeryüzünün üstünde gördüğümüz şey, çekirdeğin tuttuğunun yüzde 40´ını geçmiyor” dedi.  El-Waziri, Hetpet´in Giza´nın batı nekropolünde başka bir mezara da sahip olduğuna inanıyor. Hetpet, Mısır´ın antik çağında daha önceden bilinen bir figür olmasına rağmen, onun annesi henüz keşfedilmemiştir. 

 

Hetpet´e ait eserler, 1909´da aynı bölgede bulundu ve o zamanlar Berlin´deki bir müzeye taşındı. Eski Mısır hakkında şimdiye kadar yapılan tüm keşiflere rağmen, uzmanlar, modern teknolojinin sayesinde hala çok daha fazlasını bulmayı umuyorlar - kısmen geniş çölün altında gömülü hazineler. 

 

ESKİ MISIR´DA AY KADININ ROLÜNÜ NASIL ŞEKİLLENDİRDİ?

 

 

Tarih boyunca, güçlü ataerkil toplumlar güneşe tapılırken, ayın tapıldığı bir anaerkil toplumların olduğu zamanlar da vardı. Mısır tarihinin çoğunda, insanlar hem ay hem de güneşe ibadet etmişlerdi ki bu hem ataerkil hem de anaerkil toplumlara yol açtı. Çoğunlukla, hem Güneş-Ra hem de Ay-Konsu, eski Mısır dininin hayati bir parçasıydı. Geleneksel Mısır toplumlarında çoğunlukla Güneş-Ra Tanrısı ve Ay-Konsu Tanrısı arasında bir denge sözkonusuydu.

 


Kaynaklar (Sources) :

https://www.historicmysteries.com/role-of-women-in-ancient-egypt/

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/02/03/egypt-discovers-4400-year-old-tomb-near-countrys-famed-pyramids/

Foto Source :Reuters Sun 16 Dec 2018 15.53 GMT

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !