ARNAVUTKÖY BELEDİYESİNDE YOLSUZLUKLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR 16.12.2018 1956 Kez Okundu

 Arnavutköy Belediyesinde Büyük Yolsuzluklar Yapıldığı Ortaya Çıktı …!

 
 
Sayıştay’dan Arnavutköy Belediyesi İçin Şok Rapor ! Adını 3.Havalimanı projesi ile duyuran Arnavutköy, şimdilerde yolsuzluk haberleri ile çalkalanıyor. Ak Partili Arnavutköy Belediyesi‘nde yaşanan yolsuzlukları Sayıştay tek, tek tespit ederek raporunda açıkladı. Sayıştay’ın açıkladığı rapora göre; Anneler Günü, Camiler Haftası, Geziler, Toplu Nikah Töreni, Boğaz Turu, Çanakkale Turu vb onlarca  sahte etkinlik kimi zaman hiç yapılmamış, kimi zaman ise bir avuç kişiyle yapıldığı halde, bu organizasyonlar için ayrılan bütçenin tamamının, firmalara ödendiği hem de mükerrer ödemeler yapıldığı resmi olarak tespit edilmiştir.
 
 
 
3.Havalimanı projesi ile duyuran Arnavutköy, şimdilerde yolsuzluk haberleri ile çalkalanıyor. Ak Partili Arnavutköy Belediyesi‘nde yaşanan yolsuzlukları Sayıştay tek, tek tespit ederek raporunda açıkladı. Sayıştay’ın açıkladığı rapora göre, İstanbul Arnavutköy Belediyesi’nin bazı etkinliklerin yapılmaması veya eksik yapılması halinde dahi organizasyon firmalarına eksiksiz ödeme yaptığı vurgulanıyor. Anneler Günü, Camiler Haftası, Geziler, Toplu Nikah Töreni gibi etkinlikler kimi zaman hiç yapılmamış, kimi zaman ise eksik yapıldığı halde, bu organizasyonlar için ayrılan bütçenin tamamının, firmalara ödendiği resmi olarak tespit edilmiştir. İşte Arnavutköy halkını şakına çeviren bu raporda neler yok ki !

Ne Konser var, Ne de O Kadar İnsan…
Sayıştay’ın Arnavutköy Belediyesi’nde yapılan yolsuzluklara ilişkin hazırlamış olduğu raporda çok dikkat çekici detaylar yer almakta. Rapora göre, ”Konser Organizasyonu” yapıldığı alanlarda, aslında hiç bir konserin verilmediği ve bu bağlamda sanatçıların bu alanda halka her hangi bir etkinlikte bulunmadığı açıkça belirtilmiştir. Aynı zamanda zaman, zaman düzenlenen iller gezilerinde de bazı usulsüzlüklerin olduğu çok net olarak yer almıştır. Bu usulsüzlükler arasında en dikkat çekici olanı Bursa gezisidir. Bursa gezisine 10.000 kişinin katıldığı ve buna göre bir maliyetin Arnavutköy Belediyesi’nin bütçesinden çıktığı, ancak çıkan bu bütçenin haksız olduğu, geziye katılan kişilerin 10 bin kişi değil, sadece 648 kişiden ibaret olduğu şaşırtıcı bir şekilde yer almıştır.
 
 
Sahte Anneler Günü Konseri İçin Hadımköy Toki İlköğretim Okulu Seçilmiş
14 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştiği belirtilen ve anneler günü adına yapıldığı belirtilen konserin aslında hiç yapılmadığı ortaya çıktı. Anneler günü etkinliği kapsamında Hadımköy Toki İlköğretim okulu salonunda verildiği iddia edilen konsere ait hiç bir video kaydı ve fotoğraf sunulamaması Arnavutköy Belediyesi yöneticilerini oldukça zorda bırakmış durumda. Sayıştay denetleyicilerinin bu konser ile ilgili, Arnavutköy Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bilgi istemesi ve gelen bilgide de, böyle bir etkinlikten kimsenin haberinin olmadığı ve konserin yapılmadığı açıkça iletilmiştir.
15 Aynı Çocuk, Birden Fazla Organizasyonunda Gösterilmiş
Arnavutköy Kozlar Parkı’nda 09 Eylül 2017 tarihinde verilen konser etkinliği kapsamında 501 çocuğun sünnet işleminin gerçekleştiği, sünnet kıyafetlerinin verildiği belirtilmiştir. Yapılan araştırmada, etkinliğe katılan 501 çocuktan 15’inin mükerrer olduğu, yapılan etkinliğe ait sunulan fotoğrafların da 28 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşen Arnavutköy Belediyesi’nin Kültür Sanat Festivali’ne ait olduğu değerlendirilmiştir.
 
 
Adeta’ O Ses Arnavutköy ! ( Öğretmenlere Şarkı Söyletmişler )
Sayıştay raporunda öne çıkan diğer bir usulsüzlük bilgisine göre, Öğretmenler Günü kapsamında 4 yıldızlı bir otelde 1500 kişilik yemek verildiği ve bu yemekte iki ünlü sanatçı tarafından konser verildiği belirtilmektedir. Ancak yapılan inceleme sonrasında, bu etkinliğin 4 yıldızlı bir otelde değil, Arnavutköy Belediyesi’ne ait kültür merkezinde yapıldığı vurgulanmıştır. Bir diğer şaşırtıcı bilgi ise etkinlikte iki ünlü sanatçının olmadığı ve sanatçılar yerine öğretmenlerin şarkı söylediği tespit edilmiştir. Ayrıca organizasyonu üstlenen firmaya ise, tüm bu eksiklere rağmen tam olarak ödeme yapıldığı ve bu ödemenin de yine Arnavutköy Belediyesi bütçesinden yapıldığı da özellikle vurgulanmıştır.
Arnavutköy Belediyesi ile ilgili çıkan ve Sayıştay raporlarında yer alan yolsuzluklar bunlarla da bitmiyor. İşte diğer haber kaynaklarının yer verdiği Sayıştay raporunda Arnavutköy Belediyesi için iddia edilen usulsüzlükler.
 
Haberin Ayrıntıları için : 
https://yandexhaber.com/arnavutkoy-belediyesinde-buyuk-yolsuzluk.html
 
 
 
ARNAVUTKÖY BELEDİYESİNDEKİ YOLSUZLUKLAR SAYIŞTAY RAPORUNA GİRDİ
 
 
1 METRE HORTUM 78 TL!
İstanbul Arnavutköy Belediyesi ise ilginç alımları ve fiyatlandırmalarıyla dikkat çekiyor. Belediyenin satın aldığı bazı ürünlerin fiyatlandırmasıyla ürünlerin piyasa fiyatının karşılaştırıldığı raporda piyasa fiyatı 1,72 TL olan 1 metre hortuma belediyenin 78 TL (45 kat fazlası) ödediği belirtiliyor.

33 KURUŞLUK TOPA 60 TL ÖDENMİŞ
Belediye, çocuk oyun havuzlarında kullanılan renkli küçük topların tanesine de 60 TL ödemiş. Sayıştay raporunda bu topların piyasa değerinin 33 kuruş olduğu belirtilerek yapılan ödemenin piyasa fiyatından 181 kat daha fazla olduğu kaydediliyor. Raporda, bu alımlara dair tespitler yapılırken, “Tabloda yer verilen 20 kalem mal ihale kapsamında temin edilen 745 mal arasından örnek olarak seçilmiş olup, bu örnekleri çoğaltmak mümkündür” ifadeleri kullanıldı.
 
KURAN’A FAZLADAN KDV!
Ancak Arnavutköy Belediyesi’ne dair tespitler bunlarla da sınırlı kalmadı. Belediye, alım yaptığı bazı malların KDV oranını da hayli yüksek göstermiş. Belediye, Bakanlar Kurulu kararına göre yüzde 1 KDV alınması gereken Kuran’a yüzde 18 KDV ödemiş. Yine un ve yufka da alınırken ödenmesi gereken KDV miktarı yüzde 1 iken yüzde 18 KDV ödemesi yapılmış.
 
 
Haberin Ayrıntıları İçin :  
https://www.vaziyet.com.tr/gundem/akp-li-belediyelerin-yolsuzluklari-sayistay-raporlarinda-h37558.html
 
 
 
 
 
 
103 İHALEYLE 117 MİLYON TL
Arnavutköy’deki ihaleleri mercek altına alan Gazete Damga, Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın, belediye hizmet alımlarının birçoğunun yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ARAŞ A.Ş.’ye gitmesi için ihalelerde örtülü olarak inisiyatif kullandığını ortaya çıkardı. Baltacı, aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği belediye iştiraki ARAŞ A.Ş. eliyle, personel hizmeti, yemek, temini, araç kiralama ve organizasyon etkinliği gibi değişik kategorilerdeki 117 milyon TL’lik ihale pastasının rotasını başkanlık yaptığı firmaya çevirdi. İhalelerdeki yaklaşık maliyeti ihale öncesinden bilen Baltacı ve ekibinin, ihale aşamasında verdiği tekliflerin altında fiyat verme imkanı olmadığı için de rekabet şartları ihlal edildi.
4 BİN TL AZ 5 BİN TL OLSUN
Gazete Damga´dan Cengiz Alçayır´ın haberine göre;  Belediye Başkanı Haşim Baltacı, belediyedeki 5 başkan yardımcısını da belediye şirketinin yönetim kuruluna dahil ederek işleri daha da kolaylaştırdı. Belediye şirketi, kazandığı 103 ihaleyle şirket kasasına milyonlarca doları aktarırken, şirketin, doğrudan temin yoluyla elde edilen kazancı ise şimdilik sır. Başkan Baltacı, şirket yönetiminde yer alan başkan yardımcılarına “Huzur hakkı” başlığı altında aylık 2 bin 500 TL ödenmesinin yolunu açarken, kendisine ödenen 4 bin TL´yi de az bularak bin lira artışla bu rakamı 5 bin TL olarak belirledi.
ARAŞ A.Ş. KAPALI KUTU GİBİ
Yasa gereği, belediye iştiraki firmalar Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) tabi olduğundan dolayı, meclis üyelerinin denetim hakkı bulunmuyor. O nedenle de belediye şirketinde ne olup bittiğini yönetim kurulundan başkasının bilmesi de mümkün değil. Gelişmelerden rahatsızlık uyduklarını belirten Anavutköy MHP İlçe Başkanı Yüksel Emir ise Ocak ayı belediye meclis toplantısında ARAŞ A.Ş. ile ilgili soru önergesi verecekleri kaydederek, "Ne olup bittiğini biz de bilmiyoruz” diye konuştu.
 
 
 
Haberin Ayrıntıları İçin :
http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/akpli-belediyenin-ihale-hilesi-desifre-oldu-h67434.html

 
 
 
İSTANBUL ARNAVUTKÖY AKP´Lİ BELEDİYESİNDE 
BÜYÜK SKANDAL ORTAYA ÇIKTI
 
 
 Sayıştay raporlarında Arnavutköy Belediyesinin, etkinlikler düzenlediği, düzenlemiş olduğu bu etkinliklere de harcanan paranın fahiş değerlerinin kat kat üzerinde anlaştıkları firmalara ödeme yaptıkları ortaya çıktı.
Söz konusu etkinlikler hiç yapılmamış ya da eksik yapılmış olmasına rağmen firmalara tam olarak ücretleri ödenmiş. Öte yandan Çanakkale gezisine 5 bin Bursa gezisine 10 bin kişi götürüleceği, yol, yemek ve kahvaltı verileceği taahhüt altına alındığı halde, Çanakkale gezisine 117 kişi, Bursa gezisine ise 648 kişi götürülüp, yüklenici firmaya ise Çanakkale gezisi için 5 bin, Bursa gezisi için de 10 bin kişilik hakediş ödendiği kaydedildi.
 

İstanbul´da, AKP´li Arnavutköy Belediyesi´nce düzenlenen Anneler Günü, Camiler Haftası, Toplu Nikah ve Sünnet Töreni, Öğretmenler Günü, Bursa ve Boğaz gezilerinde, işler hiç yapılmamış ya da eksik yapılmış olmasına rağmen firmalara eksiksiz para ödendiği bildirildi. Sözcü´den Ali Ekber Ertürk´ün haberine göre, ´Konser verdi´ denilen yerlerde sanatçıların hiç konser vermediği, 10 bin kişi katılmış gibi gösterilen Bursa gezisine ise 648 kişinin gittiği belirlendi. Sayıştay raporuna göre belediyede şu olaylar saptandı:
 
 Anneler günü
 İki ünlü sanatçı tarafından 14 Mayıs 2017 tarihinde Hadımköy TOKİ İlkokulu salonunda konser verildiği belirtilmiş, ancak, herhangi bir video kaydı veya fotoğraf sunulmamıştır. Bunun üzerine Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nden bilgi istenilmiş, herhangi bir okulda, belediye tarafından konser organizasyonu yapılmadığı belirtilmiştir.
 
 Sünnet Çocuğu
İki ünlü sanatçının Arnavutköy Kozlar Parkı´nda 09 Eylül 2017´de konser verdiği, etkinlik kapsamında 501 çocuğun sünnet ettirilerek, sünnet kıyafeti verildiği belirtilmiştir. Yapılan incelemede, 501 isimden 15´inin mükerrer olduğu, konsere ilişkin ibraz edilen fotoğrafların da 28 Haziran 2013´de Arnavutköy Belediyesi´nin Kültür Sanat Festivali´ne ait olduğu değerlendirilmiştir.
 

Öğretmenler Günü
 Öğretmenler Günü´nde 4 yıldızlı bir otelde bin 500 kişilik bir yemek tertiplendiği, 2 ünlü sanatçı tarafından konser verildiği belirtilmektedir. Yapılan incelemede etkinliğin belediyeye ait kültür merkezinde yapıldığı, ünlü sanatçılar yerine de 2 öğretmenin konser verdiği tespit edilmiştir. Yüklenici firmaya ise maliyetteki eksilişe rağmen noksansız ödeme yapılmıştır.
 
Cami Haftası
 Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinliğinde, belediyeye ait kültür merkezinde açık büfe kahvaltı verildiği ve 160 kişilik yer ayrıldığı tespit edilmiştir. Ancak bu etkinlikte 5 bin kişilik köpük tabakta etli pilav, tatlı ve içecek dağıtımı yapıldığı bildirilmiş, herhangi bir bilgi, belge, fotoğraf veya video kaydına rastlanmamış, yüklenici firmaya ise eksiksiz ödeme yapılmıştır.
 
Gelin Başı
Toplu Nikâh etkinliğinde sözleşmeye göre 30 çiftin nikâhının kıyılıp, klasik model araç sağlanıp, gelin başının yüklenici tarafından karşılanacağı ve 2 ünlü sanatçı getirileceği ifade edilmiştir. Konsere ilişkin bir video kaydı ibraz edilmemiş, gelin başı belediyeye ait kadın kültür merkezince yapılmış, yüklenici tarafından karşılanması gereken maliyeti Belediye üstlenmiştir.
 
10 Bin Kişilik Gezi
Çanakkale gezisine 5 bin Bursa gezisine 10 bin kişi götürüleceği, yol, yemek ve kahvaltı verileceği taahhüt altına alınmıştır. Çanakkale gezisine 117 kişi, Bursa gezisine ise 648 kişi götürülmüştür. Yüklenici firmaya ise Çanakkale gezisi için 5 bin, Bursa gezisi için de 10 bin kişilik hakkediş ödenmiştir.
 
Boğaz Turu
 Boğaz gezilerine 10 ayrı sefer ve her sefere en az 500 kişinin katılıp, öğle yemeği sunulacağı, 10 bin adet su, 5 bin adet meyve suyu verileceği hüküm altına alınmıştır. Ancak gezi için tahsis edilen gemi en fazla 127 kişidir. 4 saat süren gezi için 6 sefer yapılsa bile günde en fazla 762 kişi taşınacaktır. 5 günde en fazla 3810 kişinin geziye katılabileceği görülmektedir.
 
 
Haberin Ayrıntıları İçin:
https://www.egehaber.com/gundem/akp-li-arnavutkoy-belediyesinde-buyuk-yolsuzluk-iddialari-h250055.html

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !