BU YAĞIŞ TÜRKİYE REKORU ONA KARŞI YAPILACAK BİR ŞEY YOK!!! 19.12.2018 3224 Kez Okundu

 

 

Antalya´nın Demre ilçesine bağlı Kapaklı Mahallesi´nde dün gece etkili olan şiddetli yağmur zarara neden oldu. ÇİFTÇİ MUSTAFA LEVENT´E AİT SERALARIN SULANMASINDA KULLANILAN 800 TONLUK SU DEPOSU, DAĞLARDAN GELEN SEL SULARININ DOLMASI SONRASI YIKILDI. DEPODAN ANİDEN BOŞALAN SU İSE YERLEŞİK İNGİLİZ ÖĞRETMENLER BERNARD MC WİLLİAMS VE JENNİFER GİBBON´A AİT YAZLIK PERGOLAYI VE YANINDAKİ OTURMA YERLERİNİ YIKTI. SULAR AYNI BÖLGENİN AŞAĞISINDA BULUNAN SERALARA DA DOLDU.

  

Kapaklı Mahallesi´ndeki bir evi su basarken, toplam 25-30 dönüm sera suyla doldu. Mahalledeki seraların neredeyse tamamına yakınının toprak dolgu olması nedeniyle su kendiliğinden boşalırken, bazı seraların yan duvarları yıkıldı.

 

Yıkılan su deposunun sahibi Mustafa Levent, Burası 8 yıllık bir havuz. Dün saat 20.00 sıralarında şiddetli yağışta yukarıdan gelen sel de içine girdi, muhtemelen böyle bir olay oldu. Telefon açtılar, geldim durumu bu şekilde. Havuz 8 yıldır kullanılıyor. HEP DOLU OLUYORDU. İÇİNDE 800 TON CİVARINDA SU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SAĞLAM BİR HAVUZDU. BİZ DE ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ. 800 TON SU BİR ANDA BOŞALINCA AŞAĞIDAKİ YERLERE DE ZARAR VERMİŞ DEDİ.

 

 
FİNİKE İLÇESİNDE ise dün gece yağışla birlikte şiddetli rüzgar etkili oldu. ÇEVREYE, DERE YATAKLARINA VE DENİZE BİLİNÇSİZCE ATILAN ÇÖPLER, FIRTINA SONRASI SAHİLE VURDU. DERE YATAKLARINA ATILAN TARIM İLACI ŞİŞELERİNİN YANI SIRA HER TÜRLÜ PLASTİK ATIK NEDENİYLE ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞEN SAHİL, görüntüsüyle duyarsız vatandaşların çevreye verdiği zararı gözler önüne serdi. Özellikle dere yataklarının denizle birleştiği noktalarda çevre kirliliğine neden olan atıklar.

 
Kaynak: DHA
 
 
 
 

17.12.2018

 

ANTALYA´DA DÜN BAŞLAYAN KUVVETLİ SAĞANAK, günün ilk saatlerine kadar sürdü. Kentte yaşamı olumsuz etkileyen yağmur, Kemer ilçesinde hasara neden oldu. Kuvvetli sağanak nedeniyle dün akşam saatlerinde Ağva Deresi´nde taşkın oluştu. Kuzdere ile Arslanbucak mahallelerini bağlayan Kesmeboğazı Köprüsü, taşkın sırasında yıkıldı. Sağanak sonrası oluşan sel nedeniyle onlarca evin zemin katını su bastı. Su baskını yaşanan evlerde oturanlar gece boyu tahliye edildi. Kuzdere Mahallesi´nde sel sularının zarar verdiği evlerde oturanlar, GECEYİ KEMER KAYMAKAMLIĞI´NIN BELİRLEDİĞİ OTELLERDE GEÇİRDİ.

 

Sabah saatlerinde evleri ve bahçeleri zarar gören vatandaşlar mahallelerine dönerek sel sularının yaralarını sarmaya çalıştı. İtfaiye ekipleri ev ve bahçelerden suların çekilmesi için çalışma başlattı. Vatandaşlar da evlerine dolan suyu fırça ve kürekle dışarı atmak için çaba gösterdi. BAZI EVLERDEKİ SULARIN 2 METREYE KADAR YÜKSELDİĞİ GÖRÜLDÜ.

Kemer Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, bölgede taşkın nedeniyle zarar gören yerleri inceledi. Kaymakam Yaşar, ilçede mevsim normallerinin çok çok üzerinde yağış oluştuğuna dikkati çekti. Yağışın çok şiddetli olduğunu vurgulayan Yaşar, "Yukarıda Ovacık dediğimiz bölgede meteoroloji verilerine göre metrekareye 605 kilogram yağış tespit edildi. BU TÜRKİYE REKORU. BU YAĞIŞA KARŞI YAPILACAK HİÇ BİR ŞEY YOK. Akşam saatlerinde yağmurun şiddetli olduğu süreçte konuyu takip ettik. Kuzdere mahallesinde yaklaşık 10 evi tahliye ettik. Vatandaşları otele yerleştirdik. Çok şiddetli yağıştı, cana gelen zarar yok. Mala gelen zarar karşılanır. Devletimiz tüm imkanlarıyla burada" diye konuştu.

Sağanak yağmur, Antalya kent merkezinde de etkili oldu. Konyaaltı ilçesi Boğaçayı´nda Rıfat Aslan´ın kullandığı iş makinesi ıslah çalışması esnasında suyun yükselmesi ve zemindeki gevşeme nedeniyle yan yattı. Kısmen suya gömülen iş makinesinde mahsur kalan Aslan, ikinci bir iş makinesi operatörü tarafından kurtarıldı. Aralıksız devam eden yağış nedeniyle yüksek alandaki ağaç dalları ve atıklar da sahile sürüklendi. Yağmur suyunun taşıdığı ağaç dalları ve molozlar denize ulaşmadan Sarısu sahilinde birikti.

AKSU İLÇESİ KUNDU OTELLERİ BÖLGESİNDE TADİLATI SÜREN 5 YILDIZLI BİR OTELİN İŞÇİLERİNİN KALDIĞI KONTEYNERLERİ SU BASTI. Yağmur nedeniyle mahsur kalan işçiler, itfaiyeden yardım istedi. Su giderlerini kontrol eden ekipler, mazgal ağızlarını açarak suyun tahliyesini sağladı.


Kaynak: Antalya’yı sağanak yağmur vurdu, geceyi otelde geçirdiler

 

08 Ağustos 2018 

Antalya´da Yakın Tarihli Sel Felaketleri
Antalya´nın Elmalı ilçesinde bu akşam saatlerinde ikinci sel vakası yaşandı. Yılmazlı ve Salur´dan sonra Karaköy Mahallesi´ni de sel vurdu. 08 Ağustos 2018 Çarşamba, 00:12
Saat 18.00 saatlerinde başlayan sağanak yağış büyük çapta hasara neden oldu. Yüzlerce dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü çok sayıda hayvan barınağı kullanılamaz hale geldi. Onlarca küçükbaş besi hayvanın telef oldu..



 

Antalya´nın Elmalı ilçesinde dün akşam saatlerinde yarım saat süren yağmurun sebep olduğu sel suları yer yer 1 metreye kadar yükselirken, yaklaşık 450 dönüm alanda sera içindeki ürünler büyük zarar gördü. Sel felaketinde tahmini zararın 15 milyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor. SEL SONRASI SERALARA GİREN ÜRETİCİLER GÖRDÜKLERİ MANZARAYLA BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞADI. Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerinde etkili olan sağanağın ardından Elmalı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri, molozlarla kapanan yolları yeniden trafiğe açmak için çalışma başlattı. AK Parti milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı ve Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, selin zarar verdiği mahallerde incelemelerde bulundu. Ekipler çamur tahliye işlemleri ve yollara moloz dökerken, vatandaşların da evlerini temizleme çalışmaları devam ediyor.

 

 
 
 
 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !