BÜYÜK YOLSUZLUKLARIN BANKASI TÜRKİYE KALKINMA BANKASI 20.12.2018 23865 Kez Okundu

BÜYÜK YOLSUZLUKLARIN BANKASI TÜRKİYE KALKINMA BANKASI
Fuat Köprülü
Fuat Köprülü

 

 

 

 

22 BATIK BANKA PATRONLARINDAN SADECE

8’İ 11.5 MİLYAR $ ESAS ALINDIĞINDA

HER 138.5 MİLYON $ İÇİN BİR AY

TOPLAMDA ORTALAMA 10 AY HAPİS YATTI

 

Özal Baysal, Türkiye Kalkınma Bankası´na genel müdür olur. 23 Haziran 1992´de Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Okan Üçer istifa eder. Okan Üçer, istifa mektubunda şöyle diyordu: "...Türkiye Kalkınma Bankası gibi fevkalade önemli işlevleri yerine getirmekle yükümlü kılınmış bir ihtisas bankasının tam bir uzman tarafından yönetilmesi gerekir. Özal Baysal´ın böyle bir formasyona sahip olmaması, hatta mesleki terimlere bile yabancı bulunuşu Banka´da önemli sıkıntılar yaratıyor."

 

Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özal Baysal, Impexbank, Marmarabank ve TYT Bank´ı batırarak Milyarlarca $´ın yurtdışına kaçırılmasına aracılık yaptı. Baysal´ın görevden alınması dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında sorun olur. Görevden alma kararnamelerini uzun süre geri çeviren Demirel, Çiller´in Baysal´ı müfettiş kararıyla görevden uzaklaştırması üzerine imzayı atmak zorunda kalır. 

 

Meclis´te kurulan Malvarlığı Komisyonu´na Özal Baysal, el yazısıyla tam 13 sayfadan oluşan bir mektup gönderdi. Baysal, özetle şöyle diyordu:

 

"Başbakanlık Müsteşarı Yücel Edil ve Özer Çiller tarafından farklı zamanlarda davet edilerek, başka göreve atanacağım bildirildi... Özer Çiller beni arayarak Finans Suisse Bank´ta bulunan 20 milyon dolar mevduatımızın çekilmemesini önerdi. İki özel bankadaki paramı çekebilmek amacıyla yasal işleme başladığımın ertesi gün görevden alındım. Tarihi 16 Kasım 1998. Kayıt numarası 197.´´

 

1992-95 döneminde yaklaşık 3 yıl Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü yapan Baysal, 30 Milyon Vergi Mükellefi Çalışanın 35 milyar dolarını, ´5 Nisan kararları´ olarak bilinen krizde devletin Ziraat Bankası, Halk Bankası, Emlak Bankası gibi kuruluşları dururken, bu paraları Impeksbank, TYT Bank, Marmara Bank gibi batık bankalara yatırıyordu. Bu 3 banka bir süre sonra battı. 35 milyar dolar buharlaştı. Impexbank, Marmara Bank ve TYT Bank´ın batarak devlete geçmesinin üzerinden 26 yıl geçti. 

 

2 Mayıs 1994: Marmarabank, TYT Bank ve Impexbank´ta 30 Milyon Vergi Mükellefinin 10 trilyondan fazla parasını batıran Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özal Baysal görevden alınır. Hakkında dava açılır. Özal Baysal kayıplara karışır. Özal Baysal´ın aranması da olay olur. Özal Baysal aranırken, kendisinin Ankara´da Ali Şener´in bürosunda saklandığı ihbar edilmiş ve polis burada arama yapmak istemişti. Aramaya engel olunmuş ve bu girişimde bulunan polislerin canı fena halde yakılmıştı. Ekibin başındaki görevli derhal görevden alınıp sürülmüştü. Baysal´ı yakalamak için yaptığı baskın yüzünden hakkında soruşturma açılan ve buna kızıp meslekten ayrılan Sedat Enis, Baysal´ın yakalanmaması için kendilerine baskı yapıldığını söyler. 

 

 

 

"Üst düzey bir yetkilinin korumaları baskın yapacağımız binaya geldiler. Bize, ´Siz ne yapıyorsunuz kardeşim? Buranın neresi olduğunu biliyor musunuz?´ falan filan demeye başladılar. Çok büyük bir ihtimalle Özal Baysal, baskın yaptığımız binadaydı. Özal Baysal´ın bindiği arabaların plakalarını biliyorduk. Arama yaptığımız sokaktaki binanın önünde Baysal´ın bindiği otomobil de park halindeydi. Sadece ilk iki katı aramamıza izin verdiler. İşadamının odası üst kattaydı.


Oraya çıkarılmadım. Arama yetkimiz vardı. Sonra Özal Baysal´ın bulunduğu ihbar edilen büroya birlikte baskın yaptığımız arkadaşlar da dağıtıldı.´´ Özal Baysal, 2 yıl firarda kaldı. İzmir Mavişehir´de bir yakınının evinde saklandığı ihbarı üzerine İstanbul´dan bu şehre giden ekipler tarafından yakalandı. Ankara 7´nci Ağır Ceza Mahkemesi´nde uzun süre tutuklu yargılanan Baysal, "Emniyeti suiistimal suretiyle zimmetine para geçirmek ve bankayı zarara uğratmak" suçlarından 12 yıl 5 ay 10 gün ağır hapis ve 10 trilyon 504 milyon lira para cezasına çarptırıldı. Baysal´ın avukatı Yalçın Kasaroğlu, "Özal Baysal, başbakan ve çevresi ne dediyse onu yaptı. Şimdi bir kuruşu bile yok" dedi. 

 

Hem bankaya verdiği 350 milyon dolarlık zarar hem de ödemediği 1,5 trilyon liralık para cezasını ödemeyen Baysal, cezaevindeyken 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Kanun´a muhalefetten, 3 ay ile 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı. 


1,5 TRİLYON LİRALIK PARA CEZASI İÇİN 1 YIL FAZLADAN HAPİS YATAN BAYSAL, BU PARAYI ÖDEMEKTEN HAPİS YATIP KURTULURKEN, 350 milyon dolarlık banka zararını sözde ödemeye devam edecek. Zarar, Baysal´dan, 6183 sayılı yasa uyarınca Hazine´yi temsilen Muhakemat Müdürlüğü tarafından bundan böyle tespit edilecek ya da ortaya çıkacak kazancından tahsil edilecek. ÇOK BATIRANLAR YA HİÇ YATMADI YA AZ YATIYOR TÜRKİYE´DE BÜYÜK PARA BATIRANLARIN KISA SÜRE, KÜÇÜK PARA BATIRANLARIN İSE UZUN SÜRE HAPİS CEZASI ALIP YATTILAR. 


Çok batıranlar ya yatmıyor ya az yatıyor TÜRKİYE´de büyük para batıranların kısa süre, küçük para batıranların ise uzun süre hapis cezası alıp yattıkları dikkati çekiyor. 350 milyon dolar batıran Özal Baysal’ın 6 yıl cezaevinde kalmasına karşın milyarlarca dolar batırmış olan eski banka patronları çok daha kısa süre ´yattı´.


Banka batıran patronlar arasında cezaevinde en uzun süre kalan eski banka patronu Yahya Murat Demirel´di.

 

Etibank’´ın eski patronu Dinç Bilgin, işadamı Cavit Çağlar, reklamcı Nail Keçeli 10´ar ay, 


Yurtbank´ın eski sahibi Ali Avni Balkaner 8 ay,

Bank Kapital´in eski patronu Mahmut Ceylan 5 ay, 

Sümerbank´ın eski sahibi Hayyam Garipoğlu 17 ay cezaevinde yattılar. 

Egebank´ın eski sahibi Yahya Murat Demirel´in cezaevinde kalma süresi ise 1 yıl 11 ay 15 gündü. 

Baysal yaklaşık 72 ay cezaevinde kaldı ve her 494 bin $ için bir ay hapis yattı. Batık banka patronlarından sadece 8’i 11.5 milyar $ esas alındığında her 138.5 milyon $ için bir ay toplamda ortalama 10 ay hapis yattı. Kaynak: HURRİYETİMBATIK BANKALARIN BORÇLARINI UZUN YILLARA YAYARAK BİZZAT DEVLET ÖDEMEKTEDİR

ANCAK BU DEVLET ÖDEMEKTEDİR KELAMI ABESLE İŞTİGALDİR

 

BU SÖYLEM İNSANLARI ALDATMAK KANDIRMAK SÖYLEMİYLE EŞ DEĞERDİR 

 
BATIK BANKALARIN BORÇLARINI DEVLET ÖDEMEKTEDİR DERKEN ALLAH YUKARIDAN DEVLETE PARA MI GÖNDERMEKTEDİR ? 

ALIN SİZE ÇALINAN YA DA ÇALDIĞINIZ PARANIN KARŞILIĞI KADAR PARA, BEN ALLAH OLARAK ARKANIZDAYIM SİZ ÇALIN/HIRSIZLIK YAPIN/YAPTIRIN, İSTEDİĞİNİZ KADAR YOLSUZLUK YAPIN/ BELEDİYELERİN KASASINI SAHTE İHALELERLE SOYUN, HERGÜN BİR HOLDİNG KURUN BELEDİYELERİN ARAZİLERİNİ, BÜTÇELERİNİ BU HOLDİNGLERE AKTARIN MI DEMEKTEDİR ? 

 MAĞDUR OLANLARIN PARASINI ALLAH OLARAK BEN ÖDERİM SİZ MERAK ETMEYİN Mİ DEMEKTEDİR ???

 

(*Açıkça belirtmek gerekirse batırılan/zimmetlere geçirilen bu paraların tekrar yerine konması/hak sahiplerine geri ödenmesi doğal olarak Allah tarafından karşılanmamaktadır. Devlet diğer deyişle Devleti Yöneten İdari Heyet/Bakanlar Kurulu/TBMM batırılan/zimmete geçirilen bu paraları ülke genelinde 30 Milyon Vergi Mükellefinin gelirini, maaşlarını vesair haklarını kısıtlamak/düşürmek suretiyle ya da bir takım ilave vergiler çıkararak ya da mevcut vergi ya da KDV oranlarını arttırarak karşılamaktadır. (*Bakınız T.Gültekin-Çağdaş Ekonomi Tekinizm/Supreme Economics Tekinism 2016 Genius Yayınları ) 


İşin İlginç tarafı ise
 Türkiye’deki Yargı Mercii bu tür yolsuzluklarda az da olsa adli takibat ve soruşturma yürütüyorken TYT, Impex ve Marmara Bank´ın borçlarını ödeyen devletin, bu bankaların 1.7 milyar doları bulan alacaklarını toplamamasıdır ki,BİZ BU TC DEVLETİNE ARTIK BİR DEVLET DİYEMEYİZ VE ONUN İDARECİLERİNE VE ÇALIŞANLARINA DA DEVLET MEMURU DİYEMEYİZ.  BU YAŞANMIŞ VE İLERİDE YAŞANACAK BİRÇOK BU TÜR YOLSUZLUKLAR BİZE “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ARTIK BİR ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU VE TC DEVLETİNİN İDARECİ VE MEMURLARININ İSE BU ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜNÜN BİRER ÜYELERİ OLDUĞUNU KESİN OLARAK GÖSTERECEKTİR*

(*Bakınız T.Gültekin-Çağdaş Ekonomi Tekinizm/Supreme Economics Tekinism 2016 Genius Yayınları ) BU ÜÇ KIDEMLİ BATIK BANKANIN ALACAKLARI ZAMAN AŞIMINA UĞRATILDI VE BANKAYI BATIRMAK İÇİN KREDİ SIRASINA GİRENLERİN YAPTIKLARI YANLARINA KÂR KALDI


1990´lı yıllarda toplam 22 kamu ve özel banka yolsuzlukları, 400 milyar dolar tutan muazzam bir rakamın 30 Milyon Vergi Mükellefinin elinden alınarak küçük bir azınlığa verilmesi ile sonuçlandı
. Bu üç kıdemli batık bankanın borcu ödendi, alacakları ise zaman aşımına uğrayıverdi. Kısaca, bankayı batırmak için kredi sırasına girenlerin yaptıkları yanlarına kâr kaldı ve aradan geçen 26 yıllık zaman aşımı, onlara çalıştı. Gültekin´in elindeki 3 kıdemli batık bankanın tozlu arşivlerinde; bankalardan çekilen usulsüz/teminatsız krediler, kamu kurumlarının batan paraları, ihraç edilen servetler ve en önemlisi zaman aşımına uğratılan krediler var. 

 

Bu 3 Banka´nın usulsüz/teminatsız kredi verdiği firmaların peşine düşülmedi ve bu kredileri alan kişilerin eşleri ve aileleri ve çocukları kendilerine ikişer üçer süper lüks otomobiller aldılar, eşleri dünya turuna çıktılar yazları dünyanın cennet köşelerinde tatil yaptılar. Bazıları öğlen yemeklerini Paris’te yerken akşam yemekleri için İtalya’daydılar. Diğer bir kısmı Las Vegas, Monaco, Kıbrıs Gazinolarında Kumara takıldılar.

 

Kaynak :T.Gültekin-Çağdaş Ekonomi Tekinizm/Supreme Economics Tekinism 2016 Genius Yayınları )

               http://www.tekinizm.com

               http://www.internethaber.com

               http://www.hurriyetim.com

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !