DÖRT AYAK ÜZERİNE DÜŞENLER 9.2.2019 18733 Kez Okundu

DÖRT AYAK ÜZERİNE DÜŞENLER
Halide Edip Adıvar
Halide Edip Adıvar

 

 

 

 

 

 

 

TEMELLERİ 1976 YILINDA LİMAK İNŞAAT İLE ATILAN LİMAK ŞİRKETLER GRUBU  Havaalanlarından limanlara, barajlardan sulama tesislerine, otoyollardan hidroelektrik santrallere, endüstriyel tesislerden petrol ve doğal gaz boru hatlarına, tatil köylerinden bina komplekslerine kadar başarıyla TAMAMLADIĞI 100’DEN FAZLA PROJENİN TOPLAM DEĞERİ 7 MİLYAR DOLARI AŞAN LİMAK İNŞAAT, Engineering News Record Dergisi’nin yaptığı sıralamalarda dünyanın en büyük uluslararası inşaat şirketleri arasında yer almaktadır.

 

Güncel olarak üstlendiği birçok proje arasında, yurt içinde İstanbul Yeni Havalimanı Projesi, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ile yurt dışında Kuveyt Uluslararası Havalimanı ve Rusya’da Volgograd Uluslararası Havalimanı projeleri yer almaktadır.

 

8 OTELİ VE 6.000’İN ÜZERİNDEKİ YATAK KAPASİTESİ İLE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK OTEL ZİNCİRLERİNDEN BİRİNE SAHİP OLAN LİMAK TURİZM GRUBU; Antalya’daki Limra, Arcadia, Lara ve Atlantis otelleri ile Ankara’daki Ambassadore, İstanbul’da Eurasia, Yalova Termal ve Kıbrıs otellerinin işletmesini sürdürmektedir.

 

LİMAK ÇİMENTO 11 ÇİMENTO FABRİKASI, 24 HAZIR BETON TESİSİ, 1 BİMS BLOK TESİSİ VE 15,6 MİLYON TON YILLIK ÇİMENTO ÜRETİM KAPASİTESİYLE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ ÇİMENTO ÜRETİCİSİDİR. Afrika’da iki önemli yatırımı bulunan Limak Çimento’nun Mozambik Öğütme ve Paketleme Fabrikası faaliyete geçmiş olup, Fildişi Sahili’nde bulunan Öğütme-Paketleme ve Hazır Beton Tesisi’nin bu yıl içinde operasyona geçmesi planlanmaktadır.

 

LİMAK ŞİRKETLER GRUBU’NUN GIDA SEKTÖRÜNDEKİ TEMSİLCİSİ LİMKON, Adana’daki tesisinde meyve suyu konsantresi, meyve püresi, salça üretimi ve her türlü meyve bazlı ürünü işleyerek sektördeki başarılı çizgisini sürdürmektedir.

 

LİMAK ENERJİ, ELEKTRİK ÜRETİM, DAĞITIM, PERAKENDE SATIŞ VE TİCARETİNDEN OLUŞAN ENERJİ ÜRETİMİ ALANINDA 5.000 MW ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞMAK İÇİN YENİ PROJELER GELİŞTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDİR. İşletmedeki 8 hidroelektrik santralin yanı sıra, Ankara ve Siirt’te inşası süren iki hidroelektrik santral ve planlama aşamasındaki Denizli’de bulunan jeotermal santrali ile Konya ve Isparta’da bulunan güneş enerjisi projelerinin tamamlanmasıyla, yenilenebilir enerji kurulu gücü yaklaşık 930 MW, HES kurulu gücü 900 MW olacaktır. HES portföyü dışında 2013 YILINDA, 1.156 MW KURULU GÜCÜNDEKİ HAMİTABAT DOĞAL GAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ’Nİ ÖZELLEŞTİRME YOLUYLA DEVRALARAK PORTFÖYÜNE KATMIŞTIR.

 

Linyit ve ithal kömür santralleri alanında 2014 yılının sonunda toplam kurulu gücü 1.065 MW olan Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerini ortaklık olarak devralmıştır. 2010 YILINDA GİRDİĞİ ELEKTRİK DAĞITIM SEKTÖRÜ ALANINDA, YURT İÇİNDE ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM VE YURT DIŞINDA KOSOVA ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ TARAFINDAN 3.5 MİLYON ABONEYE DAĞITILAN 16.5 MİLYAR KWH ELEKTRİK İLE SEKTÖRÜN LİDER GRUPLARINDAN BİRİ OLAN LİMAK ENERJİ, aynı zamanda enerji ticaretinde de 7 milyar kWh yıllık ticaret hacmine ulaşmıştır.

 

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVALİMANI’NIN YAPIMI VE İŞLETMESİYLE BİRLİKTE, Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı ve Türkiye tarihinin en büyük altyapı sektörü yatırımlarından biri olan İstanbul Yeni Havalimanı Projesi ihalesini ortaklarıyla birlikte üstlendi. 2012 YILI BAŞINDA 36 YILLIĞINA İŞLETME HAKKINI DEVRALDIĞI VE YILLIK 1 MİLYON TEU ELLEÇLEME KAPASİTESİ İLE BUGÜN DOĞU AKDENİZ’İN EN MODERN VE EN BÜYÜK KONTEYNER TERMİNALLERİNDEN BİRİ OLAN LİMAKPORT İSKENDERUN LİMANI’NI TAMAMI İLE YENİDEN TASARLAYIP İNŞA ETTİ. 2016 yılı içerisinde ise, ortaklarıyla birlikte inşaatını gerçekleştirdiği, Türkiye’nin ilk ve tek hızlı tren garı projesi olan ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN GARI PROJESİNİ TAMAMLAYARAK, İŞLETMESİNE BAŞLADI. 

 

 

 

 

 

 

 

LİMAK VAKFI ARACILIĞIYLA Limak’ın eğitim alanındaki en önemli projelerinden biri, 2015 YILINDA BAŞLATILAN, TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI PROJESİ’DİR. Ayrıca mühendislik öğrencilerine enerji sektörü alanında iş fırsatları sunarak genç işsizliğine karşı bir çözüm üretmek ve enerji sektörünün üretim, dağıtım ve pazarlama ihtiyacına uygun kalifiye iş gücünün yetiştirilmesi konusunda örnek bir sanayi-üniversite işbirliği yaratmak hedefiyle TÜRKİYE’NİN ENERJİ AKADEMİSİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ. Mühendisliği okul öncesi dönemdeki çocuklara sevdirebilmek, özel olarak tasarlanan oyunlarla mühendisliğin hayatın her alanında var olduğunu, aileler ve okul öncesi çocuklarına anlatabilmek için 2017 YILINDA “EVİN KÜÇÜK MÜHENDİSLERİ” PROJESİ DE HAYATA GEÇİRİLDİ. Eğitim alanında desteklenen diğer bir proje, Boğaziçi Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan MISTI (MIT SCIENCE AND TECHNOLOGY INITIATIVES) - BOĞAZİÇİ ULUSLARARASI ARAŞTIRMA, EĞİTİM VE DESTEK PROGRAMI’DIR. Üç yıl süreyle mali destek verilecek olan projeyle, Türkiye’nin araştırma altyapısına katkı sağlamak ve yeni projelerin oluşmasında öncü olmak amaçlanmaktadır. Limak Vakfı tarafından, 2017 yılında birbirinden farklı binlerce duyguya kulak vermek adına, müziğin sınırsız evrensel gücünden ilham alınarak, GENEL SANAT YÖNETMENLİĞİNİ DÜNYACA ÜNLÜ TENOR MURAT KARAHAN’IN YAPTIĞI LİMAK FİLARMONİ ORKESTRASI KURULDU.

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar :

Bitter Dergi / 02.03.2018

http://www.limak.com.tr/basin/basinda-limak/2018/

http://www.limak.com.tr/kurumsal/genel-bakis

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !