DÜNYA´NIN EN DAHİ MİLLETİ - GÜNEY KORE HALKI 19.2.2019 12099 Kez Okundu

DÜNYA´NIN EN DAHİ MİLLETİ - GÜNEY KORE HALKI
Nurullah Ataç
Nurullah Ataç

 

 

 

DÜNYANIN EN YENİLİKÇİ ÜLKELERİ- 2019 (GÜNEY KORE LİDER)

Yazanlar : Michelle Jamrisko, Lee J Miller ve Wei Lu tarafından 22 Ocak 2019 08:02 GMT + 3

(https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-22/south-korea-tops-global-innovation-ranking-again-as-u-s-falls )

Derleyen ve Çeviren : T.Gültekin  ( www.tekinizm.com )

 

Çin, Bloomberg endeksinde İngiltere´nin önüne geçti; ABD ilk 10’a geri döndü. İsrail beşinciliğe yükseldi ve İsveç, Singapur, Japonya´yı geçti. Güney Kore, 2019 Bloomberg İnovasyon Endeksi´ndeki küresel birinciliğini korudu, ancak araştırma ve eğitim alanındaki Almanya’nın gelişmeleri, Avrupa’nın en büyük ekonomisini yıllık sıralamaya yakın parite getirdi.

 

ABD, eğitim puanlarındaki çatlaklardan ilk kez ilk 10´un dışında kalmasından bir yıl sonra, sekizinci sıraya yükseldi. Yıllık Bloomberg İnovasyon Endeksi, yedinci yılında, araştırma ve geliştirme harcamaları, üretim kapasitesi ve yüksek teknolojili kamu şirketlerinin yoğunlaşması dahil yedi ölçümü kullanarak onlarca kriteri analiz ediyor.

 

DÜNYANIN EN YENİLİKÇİ EKONOMİLERİ

  

Kore ve Almanya 2019’da endekse öncülük ediyor. Bloomberg Endeksinde Almanya, çoğu Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH ve Daimler AG gibi endüstriyel devlerin etrafında inşa edilen üretim ve araştırma yoğunluğundan katma değerin gücüyle neredeyse altı kez Güney Kore’yi tahdından indirdi. Güney Kore uzun yıllar liderliğini muhafaza etmekle birlikte, patent etkinliğindeki düşük puanlar nedeniyle liderliği zayıflamaya başladı.

 

2018´de ikinci olan İsveç yedinci sıraya düştü. Patent faaliyeti beş puan artış gösteren Çin ve İsrail sıralamada yukarıya tırmanmayı başardı.. Orta Doğu ülkesi İsrail bu süreçte Singapur, İsveç ve Japonya´yı geçti. Güney Kore’nin Birinciliğini koruması, Singapur’daki Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Ltd.’nin araştırma başkanı Khoon Goh’a göre, stratejik teknolojilere yapılan yeni yatırımlardan ve yeni başlayanları teşvik eden bir düzenleme programından kaynaklandığını ifade etti.

 

Khoon Goh, “Ekonomik performansın artmasının, özellikle de artık demografik sorunların üstesinden gelinmesi ve yüksek gelirli Asya ekonomilerinde katma değeri yüksek imalat montajlarının bölgedeki düşük maliyetli ülkelere kaydırılmasıyla ilişkili olduğunu” vurguladı.

 

Yükseliş Geçici mi?

 

Bayerische Landesbank´ın baş ekonomisti Juergen Michels´e göre, Almanya’nın Bloomberg sıralamasındaki yükselişi, Avrupa´nın en büyük ihracatçısı kalifiye işçi kıtlığı ve değişen göç politikaları ile mücadele ettiğinden, geçici görünüyor. Dizel, dijital iletişim ve yapay zeka gibi endüstriler de dahil olmak üzere yüksek teknoloji sektörlerindeki stratejisini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

 

İngiltere 18´inci sıraya düştü ve sıralamada ilk kez Çin´in gerisinde kaldı. Çin’in puanı, dünyadaki en büyük ikinci ekonomideki ikilemi yansıtıyor: Huawei Technologies Co. ve BOE Teknoloji Grubu’nun Ar-Ge’sinin gücü kapsamında patent etkinliğinde 2. sırada yer almasına rağmen yine de genel verimlilikteki en yenilikçi ülkelerin gerisinde kaldı.

 

ABD geçen yıl ilk kez ilk 10´dan düştükten sonra sekizinci sıraya yükseldi. Pfizer Inc.’in sağlık bakımı konulu bir konferansta yaptığı sunuma göre daha hızlı ürün döngüleri ve yoğun rekabet, yöneticilerin çalışma şeklini değiştiriyor.

 

New York merkezli ilaç üreticisi genel müdürü Albert Bourla, katılımcılara J. Morgan Morgan Sağlık Konferansı´na katılanlara “Eski ya da artan yenilikler eskisi gibi ödüllendirilmeyecek” dedi. “Bürokratik süreçleri kaldırabilmek için çalışma biçimimizi değiştirdiğimizden emin olmalıyız. İnovasyon ve bürokrasi, su ve petrol gibi birlikte iyi bir şekilde karışmazlar. ” 


2019’un sıralamasında yer alan ekonomiler arasında performans bakımından en büyük kaybedenler, her ikisi de ilk 50’den düşen Tunus ve Ukrayna’ydı. Birleşik Arap Emirlikleri ilk kez 46. Sıraya sıçradı. Geçen yıl sıralamada yer almayan Brezilya endekse 45. sırada yer aldı. Ayrıca yeni giren ülkeler arasında dünyanın en büyük gelişen ekonomilerinden bazıları: Hindistan, Meksika, Vietnam ve Suudi Arabistan. Güney Afrika, derecelendirilen tek Sahra altı ulus olmaya devam ediyor.

 

2019 sıralama süreci 200´den fazla ekonomi ile başladı. Her biri yedi eşit ağırlıklı kategoriye dayanan 0-100 arasında puan aldı. En az altı kategori için veri bildirmeyen milletler kaldırıldı, toplam liste 95 ülkeyi içerdi. Bloomberg, ilk 60 ekonomiyi yayınladı.

 

Kaynaklar:

(1) Bloomberg, Uluslararası Çalışma Örgütü, Uluslararası Para Fonu,

(2) Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü,

(3) Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü 

(4) https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-22/south-korea-tops-global-innovation-ranking-again-as-u-s-falls


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !