EL-MÜMİT´İN ORDUSU EBABİL KUŞLARI TÜRKİYE´DE 1.12.2018 347 Kez Okundu

EL-MÜMİT´İN ORDUSU EBABİL KUŞLARI TÜRKİYE´DE
Tekin GÜLTEKİN
Tekin GÜLTEKİN

EL-MÜMİT’İN ORDUSU EBABİL KUŞLARI

TÜRKİYE’DE SIKLIKLA GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Görünüş itibarıyla kırlangıca benzeyen ortalama 27 yıl olan ömürlerinin % 90´ını havada uçarak geçiren dünyanın en esrarengiz kuşlarından biri olan Ebabil kuşlarından Ülkemizde 4 farklı tür yaşamaktadır. Bunlar koyu kahverengi ebabil, boz ebabil, küçük ebabil ve ak karınlı ebabildir. Çevik bir vücut yapısına sahiptir ve çok hızlı hareket eden kuş türlerinde neredeyse birincidirler bu nedenle yakalaması da zordur, sürekli uçarlar ve yere çok nadir inerler ancak Şehir hayatını seven bu kuşlar yuvalarını şehrin yüksek binalarının en uç kısımlarına yaparlar ve buradan tüm şehri gözlemlerler, diğer bir deyişle yaşadıkları şehirlerde neler olup bitiyor hepsinden haberdardırlar. Farklı özelliklerinden bir tanesi de normalde kahverengi olan renklerinin yükseldiklerinde bazen siyaha bazen de beyaza dönüşüyor olmasıdır. Baharın habercisi olarak bilinen kış mevsimini Afrika kıtasında geçirdikten sonra Türkiye’ye giriş yapan Ebabil Kuşları sonbaharda yine güneye göç ederler 

´ALLAH´IN ORDUSU´ EBABİL KUŞLARININ TARİHTE YAŞANMIŞ ÖYKÜSÜ

Habeşistan Krallığı´nın Yemen valisi olan Ebrehe, milâdî 570 yıllarında San´a şehrinde, ´Kulleys´ adı verilen muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Amacı, Arapların Kâbe ziyaretine rağbet göstermesini engellemekti. Koyu bir Hıristiyan olan Yemen Valisi Ebrehe bunu başaramayınca Kâbe´yi yıkmaya karar verdi. Topladığı yaklaşık 60.000 asker, Mahmud adlı büyük bir fil ve diğer birçok fillerle Mekke´ye doğru yola çıktı. Önüne çıkan bazı kuvvetleri de yenerek ilerledi. Taif şehrine gelince askerlerin bir kısmını Mekke´ye gönderdi. Onlar da Hz. Muhammed´in dedesi ve Kureyş´in reisi Abdülmuttalib´in ikiyüzü aşkın devesiyle ahalinin hayvanlarını çaldılar ve önlerine sürüp götürdüler. Bu olayın peşinden Abdülmuttalib, gidip Yemen Valisi Ebrehe´yle görüştü, develerinin geri verilmesini istedi.

Ebrehe dedi ki:

- Benden develerini istiyorsun ancak Kâbe´den hiç söz etmiyorsun. Halbuki ben onu yıkmaya geldim.

- Ben develerin sahibiyim, Develerimi bana geri ver. Kâbe’nin de onu koruyacak bir sahibi vardır!

Bu görüşme sonunda develer geri verildi. Mekke halkı bu güçlü orduyla savaşamayacağı için, anlaşma gereği dağlara çekilip neticeyi beklemeye başladı. Ebrehe ordusu büyük fili önden sürerek Mekke sınırına dayandı. Kâbe´yi halatla bağlayıp fillerle çekerek yıkmak istiyorlardı.

Bu sırada Ebrehe´nin yol kılavuzlarından Nüfeyl B. Habib, Mahmud adlı öndeki en büyük filin kulağından tutarak şöyle bir şey söyledi, sonra da koşarak dağa çıktı:

- Ey Mahmud çök! Sakın ileri gitme, sağ salim geriye dön!

Mekke´ye girişte büyük fil direndi, zorlanınca yere yattı. Onu bir türlü Kâbe yönünde yürütemediler. İşte tam bu anda gökyüzünde sürü halinde Ebabil kuşları belirdi. Her birinin ağzında ve ayaklarında birer taş vardı. Bu taşları ordu üzerine kurşun yağdırır gibi yağdırdılar. Taşlar herkime rastlarsa vücudunu delip geçiyordu. Askerlerin çoğu öldü; ´Fil Ordusu´ dağılarak Yemen´e döndü. Yemen Valisi Ebrehe de dönüşte öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı. 

KUR´AN´I KERİM´DE Yemen Valisi Ebrehe’nin Fil ordusunun EBABİL KUŞLARI TARAFINDAN BOZGUNA  UĞRATILMASI ŞÖYLE ANLATILIYOR:

Fil Suresinin Türkçe Anlamı ;

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın ismiyle.

Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!

Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?

Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.

Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı.

Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

Şüphesiz Allah Doğruları Söyler..

 

 

 EBABİL KUŞLARININ SAYISININ TÜRKİYE’DE HIZLA ÇOĞALMASININ SEBEBİ

 

 Bir sonraki yazımızda detaylı olarak açıklanacaktır………….

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !