Halkbank 400 İşçinin 16 milyon Parasını Gaspetti 13.2.2019 49495 Kez Okundu

 

 

 

 400 İşçinin 16 milyon Alacağını Ödemeyen Yeni Sahibi Halkbank Olan

Mardan Palace Hotel’i Nisan Ayında Yeniden Açılıyor 

 

 

 

Haciz, işçi eylemleri ve ihale süreçleriyle sıkça gündeme gelen Mardan Palace Hotel, Titanic Mardan Palace adıyla 25 Nisan’da yeniden hizmete girmeye hazırlanıyor. Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre ekonomik sıkıntılar nedeniyle icralık olup tapusu Halk Bankası’na devredildikten sonra faaliyetlerine son verilen otel en son Türkiye’de ve yurt dışında farklı konseptlerde 9 oteli bulunan Titanic Hotels tarafından kiralanmıştı.

 

Yakın zamanda döneminde işten çıkarılan otel personelleri yine bir araya gelerek eylem yapmıştı. SÖZ KONUSU ALACAKLI EYLEMİNDE YAKLAŞIK 400 İŞÇİNİN, TOPLAM 16 MİLYON TL ALACAĞI OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİ.

 

 

 

(Yazar  Turizm Günlüğü  - ) Hürriyet’te yer alan habere göre grup adına konuşan Avukat Erhan Baban, otelin 1 yıl önce iflası açıklanması üzerine işten çıkarılan personellerin 6 aylık maaşların, kıdem tazminatlarının, yıllık izinlerin ve fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini belirterek birçok işçinin icralık olduğunu, boşandığını, evine ekmek götüremediğini söyledi. Devletin birçok kurumuna, siyasetçiye ulaşmaya çalıştıklarını; mektuplar yazıp, mailler attıklarını ancak hiçbir şekilde kimseden geri dönüş alamadıklarını da kaydeden Baban, şu açıklamalarda bulundu:

 

 

 

KİMSEYE ULAŞAMADIK  “TURİSTLERE

İNSANLARIN HAKLARINI NASIL YEDİKLERİNİ ANLATACAĞIZ”

 

“BANKA, TELMAN İSMAİLOV VE TİTANİC GRUP KENDİ ARASINDA ANLAŞIP TESİSİ KİRAYA VERDİLER FAKAT BU KAPSAMDA HİÇBİR TARAF İŞÇİLERİN GASBEDİLMİŞ HAKLARINDAN BAHSETMEDİ. TARAFLARIN HİÇBİR ŞEKİLDE UMURLARINDA OLMADIK. Otelin eski genel müdürü, avukatı, herkesin alacağına daha işten ayrılmadan vadettiler. İşten çıkardıktan sonra ne hikmetse hiçbirini piyasada bulamadık; ÇÜNKÜ HEPSİ KAÇMIŞTI. Biz turizm emekçileri olarak konuyu yetkililere ilettik ama olumlu yanıt alamadık. HANGİ KAPIYA BAŞVURDUYSAK YÜZÜMÜZE KAPANDI. BU EYLEM SON BULMAYACAK, BURAYA GELEN YERLİ VE YABANCI TURİSTLERE İNSANLARIN HAKLARINI NASIL YEDİKLERİNİ ANLATACAĞIZ. Titanic grubuna da bunca insanın ahını almamayı tavsiye ederim. ALACAKLI İŞÇİ SAYISI 350- 400 CİVARINDA, ALACAK MİKTARI DA 16 MİLYON TL. Hakkından fazlasını isteyen kimse yok. Yıllarca emeğini verdiler ama maalesef bir sonuç alınamadı.”

  

 

Dolmabahçe Sarayı ve Kuleli Askeri Lisesi görünümünde tasarlanan, Kız Kulesi ve Galata Köprüsü´nün benzerleriyle İstanbul´un minyatürü şeklinde yapılan ve 2010´da dünyanın en iyi lüks oteli seçilen Garanti Bankası´na borçları nedeniyle satışa çıkarılan Antalya´da Azeri asıllı işadamı Telman İsmailov´a ait Mardan Palace Hotel, 2015 yılında icradan satılmış ve oteli daha önce icraya veren Halk Bankası satın almıştı. Antalya´da Haziran ayında HALK BANKASI´NA OLAN 65 MİLYON DOLARLIK BORCU NEDENİYLE İCRAYA VERİLEN ve banka ile otel sahibi Telman İsmailov arasındaki anlaşmayla satışı son dakika durdurulan Mardan Palace Hotel bu kez satıldı. Otel için 650 milyon TL, villalar içinse 69.7 milyon TL değer biçilen Mardan Palace Hotel´in sahibi AST İnşaat Turizm Taahhüt A.Ş.´nin Garanti Bankası´na olan 207 milyon TL´lik borcu nedeniyle Antalya 6´ncı İcra Müdürlüğü tarafından 3 Kasım 2015 günü satış ihalesi yapıldı. Otel için, belirlenen bedelin yüzde 50´si üzerinden artırıma gidildi. Tek teklif sahibi olarak Halk Bankası ihaleye girdi. İHALEYİ, TOPLAM 360 MİLYON TL BEDELLE HALK BANKASI KAZANDI. HALK BANKASI, BİRİNCİ SIRA ALACAKLISI GARANTİ BANKASI´NIN ALACAĞI OLAN 207 MİLYON LİRAYI HESABINA YATIRMIŞTI.

 Borçları nedeniyle uzun süredir icradan satışı gündemde olan Mardan Palace Hotel´de Antalya´nın ev sahipliği yapacağı G-20 Zirvesi´ne katıldı. Suudi Arabistan Kralı Salman ve 1000 kişilik heyeti konakladı. 546 saray odası hazırlanan heyette Suudi Kral geceliği 15 bin euroluk Royal Suit Villa´da kaldı. Kraliyet ailesinin üst düzey mensupları için de yine geceliği 9 bin Euro´dan başlayan Presidential Suit Villa, Bahçe Suit, Grand Junior Suit, Grand Suit gibi diğer özel villalar ve kral dairesi de hazırlandı. OTEL, 1.4 MİLYAR DOLARA MAL OLDU. 23 Mayıs 2009´da hizmete giren Mardan Palace´ın açılışı için 50 milyon dolar harcandı. Mardan Palace Oteli açılışı için dünyaca ünlü isimler Türkiye´ye geldi. Antalya´ya gelen ünlüler arasında Mariah Carey, Richard Gere, Sharon Stone, Monica Belluci, Tom Jones ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev yer aldı. Otelin hemen önündeki plaj, MISIR´DAN ÖZEL OLARAK GETİRİLEN 9 BİN TONLUK ALTIN RENGİ KUMLA YAPILDI. BU KUMLARIN ÖZELLİĞİ İSE AYAKLARI YAKMAMASI VE ISLAK AYAĞA YAPIŞMAMASI. 

 2 Royal Suite, 4 Presidential Suite, 38 Executive Suite, 271 Superior, 62 Premium, 16 Dolmabahçe Deluxe olmak üzere toplam 560 odası bulunan OTELİN YAPIMINDA 17 KİLO ALTIN KULLANILDI. Profesyonel spor oteli olarak da inşa edilen Mardan Palace´ın 8 bin kişilik UEFA standartlarına uygun futbol sahası bulunuyor. Ayrıca otelin 7 antrenman sahası ve 1500 kişilik profesyonel futbol sahası bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !