Kadıköy-Beşiktaş´ta 5500 Yıllık Tarihi Kalıntılar 5.2.2019 10956 Kez Okundu

Kadıköy-Beşiktaş´ta 5500 Yıllık Tarihi Kalıntılar
Nurullah Ataç
Nurullah Ataç

Haydarpaşa´da Rayların Altından Bizans Dönemi´ne Ait Tarihi Eserler Çıktı

 

Haydarpaşa Garı´nda restorasyon kapsamında yapılan kazılar sırasında peronların olduğu kısımda ve rayların altında erken ve geç Bizans dönemine ait arkeolojik buluntular ortaya çıktı. Rayların altındaki kalıntıların eski liman şehrine ait olduğu tahmin edilirken, sadece rayların altında değil, 300 dönümlük bir alan içinde farklı noktalarda yayılmış durumda.

 

 

29 Temmuz 2018

 

 

Haydarpaşa’daki Khalkedon (Kadıköy) kazılarının bittiği noktaya yakın bir mesafede yer alan İbrahimağa mevkiinde yapılan inşaatının hafriyatından da tarihi eser kalıntıları çıktı. Haydarpaşa Garındaki kazı alanıyla birleşince 2.5 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır.

   

İmparatorların Sikkeleri Çıkıyor

 

 

Kazı alanında süren çalışmalarda şimdiye kadar yaklaşık 2 bin adet sikke bulundu. Altın ve gümüş sikkeler titizlikle incelenip numaralandırılıyor. Aldığımız bilgilere göre; bazı sikkeler oldukça temiz durumda ve üzerindeki yazılardan nerede basıldığına ve dönemine ait bilgiler de yer alıyor. Bulunan sikkelerden bazılar M.S 610- 641 III. Konstantinos, M.S 527- 565 I. Justinianus’a ait.

 

 

 

1 Ağustos 2018

 Haydarpaşa’da Liman Şehri Çıktı

 

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz DHA’ya yaptığı açıklamada, “Kazı çalışmaları neticesinde dokunun altından tarihi yapılar çıktı. Bu alana bakıldığında dört döneme ait tarihin izlerini görüyoruz. Geç Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait kalıntılara rastlamak mümkün. Bu kazılarda ortaya çıkan veriler, aslında İstanbul’un üstü kadar altının da ne kadar zengin olduğunu ortaya koyuyor.diye konuştu.

 

 

Haydarpaşa peronlarına giden rayların bulunduğu alanda, rayların sökülmesi ile Geç Roma Erken Bizans dönemine ait hamam kalıntılar, yollar ve su kanallarına ait izler bulundu. Ayrılık Çeşmesi durağının bulunduğu ikinci kazı noktasında ise, dini bir yapı olabileceğine işaret eden apsise benzeyen bir yapının temelleri keşfedildi. 

 

 

 

 12 Ocak 2019

 

Beşiktaş’ta metro kazılarında ortaya çıkan ve İstanbul’da ilk Türklerin izleri olarak yorumlanan kurgan tipi mezarlar için açık hava müzesi şeklinde koruma ve sergileme kararı alındı. Metro istasyonunu kullananlar cam bloklar üzerinden mezarları görebilecek.


Beşiktaş Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen tunç çağı mezar kazılarında bugüne kadar İlk Tunç Çağı başlangıcı (M.Ö. 3500-3000) olarak nitelendirilen kurgan tipi 69 mezar bulundu. Tunç Çağı döneminde kurgan tipi mezar kültürü olduğu ve Kavimler Göçü sırasında bu bölgeye yerleşenlere ait mezarlıkta yarı hoker (bacaklar karına doğru çekik, bir yanına yatırılmış olarak gömülmesi) ve tam hoker ölü gömmenin yanı sıra kremasyon (yakılarak) tipi gömüler de tespit edilmişti. Kazılar da ayrıca 2 ayrı mezarda 5 bin 500 yıllık bir anne-kız olduğu sanılan 10 ve 7 cm boylarında 2 figürin (antik heykelcik) de bulundu..

 

‘TAMGA’ 

 

 

 

 19 Ağustos 2018

 

Figürinlerin ön yüzü stilize insan formunda olup, baş kısımları oval formlu, üzerinde kazıma çizgi ile yapılmış iki yana açılan dal ya da yaprak betimlemesi olabilecek semboller bulunuyor. Anadolu’da ele geçmiş olan diğer antropomorfik figürinlere bakıldığında stilize de olsa göz, ağız gibi unsurlar net olarak görülüyor. Beşiktaş’ta bulunan figürinlerde ise göz, ağız belli olmayıp, ayak kısımları tek parça halinde, uç kısmı kazıma çizgileri ile parmaklar betimlenmiş. Gövde kısmında ise üst köşeler omuz çıkıntısına denk gelecek şekilde stilize edilmiş, gövdenin ön yüzünde üst ve yanlarda kazıma nokta bezemeler ile bir çerçeve yapılmış. Bezemeler iki dikey sıra halinde olup, çerçevenin içinde kalan alanda ise çizgisel bir insan figürü bulunuyor. Kazıma çizgi ile yapılmış bu figürün baş kısmı V şeklinde olup kol ve bacakları iki yana açık. Bu çizgi insan betimlemesi çeşitli materyaller üzerinde Moldovya, Ukrayna ve Romanya’nın kuzeyinde görülen Tripoli-Cucuteni kültürü ile benzerlik taşıyor. Asya kurgan kültürü araştırmacıları bu gibi işaretleri “Tamga” olarak adlandırıyor. Figürinin arka kısmında ise baş ve gövdeyi kapsayacak şekilde kazıma çizgi ile yapılmış semboller bulunuyor.

 

 

 

 01 Ocak 2019

 

Kaynaklar:

(1)         http://www.gazetekadikoy.com.tr/gundem/haydarpasa-da-bin-yillik-mezar-bulundu-h13127.html

(2)         Ömer Erbil (omer.erbil@hurriyet.com.tr) http://www.hurriyet.com.tr/gundem/besiktasa-acik-hava-muzesi-41069278

(3)         https://www.aksam.com.tr/guncel/besiktastaki-metro-kazisinda-5500-yillik-2-antik-heykelcik-bulundu/haber-765814

(4)         https://www.haberler.com/haydarpasa-da-raylarin-altindan-tarih-fiskirdi-11095433-haberi/

(5)         Ömer Erbil (omer.erbil@hurriyet.com.tr ) http://www.hurriyet.com.tr/gundem/2-5-kmde-khalkedon-41080615

(6)         http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasadan-cikan-kalintilar-goruntulendi_167130.html

(7)         https://www.mynet.com/iste-haydarpasa-da-cikan-tarihi-kalintilar-110104304328#10128329

 

 

Arkeoloji’de Yüzey Araştırması ve Kazı Çalışmaları

Öncelikle kazı alanı tespit edilir. Tespit edilirken Tarihi kaynaklardan (seyahatnameler, vakıflar, siciller, yazıtlar, diğer dönem kaynakları) Hava fotoğrafı ve uydu görüntüsünden faydalanılır.

Daha sonra tespit edilen alanda Yüzey ya da yüzey altı araştırması yapılır. Bu araştırmalar ; Survey ( Yüzey Araştırmaları ) GPR ( Ground Penetrating Radar ) MR ( Manyetik Rezonans) olmak üzere üçe ayrılır.

Arkeoloji’de Faydalanılan Bilim Dalları

Tarihi Coğrafya ; Coğrafya-siyasi bölgeler ve içindeki şehirlerin tarihini ve birbirleri ile olan ilişkilerini inceler.

Toponomi ; Yerlerin ve Şehirlerin adlarını, kökenlerini ele alır. Tarih ve Coğrafya’ya yardımcı bir bilim dalıdır.

Filoloji ; Dil bilimi

Epigrafi ; Yazı okuma- çözme ile ilgili bir bilim dalıdır.

Nümizmatik ; Geçmişte yaşayan toplumların kullandıkları sikkeleri (para) inceleyen bilim dalıdır.

Arkeometri ; Kimyasal Analizler ile yapıtların incelenmesini sağlayan bilim dalı.

Mimarlık Tarihi ; İnsanların ilk mimari çalışmalarından günümüze kadar olan mimari faaliyetlerini inceler. Sanat Tarihi ve Arkeoloji için en önemli bilim dallarından biridir.

Jeomorfoloji ; Yeryüzünün yüzey şekillerinin tamamlanmasını ve oluşum süreçlerini inceleyen bilim dalıdır.

 

Kaynaklar :

https://www.tarihlisanat.com/turkiyede-arkeoloji-kazi-arastirma/

Yrd.Doç.Dr Gökçen Kurtuluş ÖZTAŞKIN ”Kazı Araştırma Teknikleri ve Türk Arkeolojisi”

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !