Kara Delik Holm 15A 30.11.2019 529 Kez Okundu

 

 

Herbirinin Merkezinde Birer Kara Delik Bulunan
3 Galaksinin Birleşmesi
 
Kendi galaksimiz de dâhil neredeyse bilinen her galaksinin merkezinde bir süper kütleli kara delik olduğu kabul edilir. İki galaksinin birleşmesi sonucu oluşan galaksilerde ise aynı tür kare delikten iki tane olduğu ise bilim insanları tarafından tespit edilmiş bir gerçek. Galaksilerin geçirdiği evrim sırasında ani birleşmeler yaşanmış ya da yaşanıyor olabileceği gerçeği, NGC6240 galaksisinde karşımıza çıkmaktadır.
 
Göttingen and Potsdam Üniversitelerinde görev yapan araştırma ekibi, onlarca yıldır iki adet süper kütleli kara deliği merkezinde barındırdığına inanılan NGC6240 galaksisinin aslında üç galaksinin birleşmesinden oluştuğunu bulmuşlar. Halen daha devam ettiği ifade edilen birleşme süreci nedeniyle her galaksinin kendine ait süper kütleli kara deliği NGC6240 galaksisinin merkezine yerleştirdiği ifade edilmiş. Bu durum bazı galaksilerin nasıl bu kadar hızlı bir şekilde büyüyebildiğine de ışık tutabilecek bir gelişme olarak görülüyor.
 
Araştırmada görev alan bilim insanları, birleşmeye devam eden bu galaksilerin süper kütleli kara deliklerinden önümüzdeki birkaç milyon yıl içinde çok kuvvetli yer çekimi dalgaları yayılacağını tahmin ediyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte, benzer gökcisimlerinden yayılan sinyallerinin yerçekimi dalgalarını gözlemlemek için geliştirilen Lisa Pathfinder isimli uzay aracı gibi aletlerle tespit edilebileceği belirtiliyor. Bu sayede NGC6240 gibi birleşmekte olan galaksi sistemleri bulunabilecek. Üç galaksinin halen daha devam eden birleşme süreciyle oluşan NGC6240 galaksisinin merkezinde, üç adet süper kütleli kara delik bulunduğu keşfedildi. Bu durum astronomi dünyası için bir ilk.
 
Aşağıdaki fotoğrafta, kuzey istikametinde bir ve güney istikametinde ise iki adet kara delik bulunmaktadır.  Astronomy & Astrophysics dergisinde  yayınlanmış olan Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi Çok Büyük Teleskobunda bulunan Multi Unit Spectroscopic Explorer (Muse) isimli aygıtla gözlemlenen galakside tespit edilen süper kütleli kara deliklerden sadece ikisinin madde topladığını sonuncu kara deliğin ise faal olmadığı belirtmişler. Bizden yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksi sistemindeki her bir kara deliğin kütlesinin 90 milyon Güneş ağırlığından daha fazla olduğu belirlenmiş.
 

Araştırma ekibinin lideri Peter Weilbacher verdiği demeçte, “Bugüne kadar süper kütleli üç kara deliğin bir arada bulunduğu bir galaksi tespit edilememişti. Söz konusu kara delikler, 3000 ışık yılından daha az genişlikteki bir alanda yer alıyor. Bu mesafe evrenin toplam genişliğinin 1/100’ü kadar. Güney bölgesindeki kara deliklerin birbirlerine olan uzaklıkları ise sadece 645 ışık yılı. Yapılan keşif, kendi kara deliklerine sahip üç galaksinin anlık birleşmesine bir kanıt olarak önümüzde duruyor.” ifadelerini kullanmış. Büyük Patlamadan 14 milyar yıl gibi kısa bir sürede söz konusu dev galaksilerin nasıl oluştuğunu uzun bir süredir merak eden bilim insanları için NGC 6240 galaksisinin bir cevap niteliğinde olabileceği ifade ediliyor.

 
Diğer Taraftan Bilim Dünyası Şaşkın:
Dünya’nın Da İçinde Bulunduğu Samanyolu Galaksisinde
Dev Kara Delik Bulundu
 
Çin Ulusal Astronomi Gözlem Merkezi´nde görevli Profesör Liu Jifeng’un başkanlık ettiği, Çin’in LAMOST teleskobunu kullanan uluslararası bir bilim ekibi tarafından. Samanyolu´nda Güneş´ten 70 kat daha büyük bir kara delik keşfedildiği açıklandı. LB-1 ismi verilen kara deliğin orada olmaması gerektiğini söyleyen Jifeng, "Şu an ki bilimsel gelişmelere ve algımıza göre bu kara delik var olmamalıydı" dedi.
 
Dünyanın saygın bilim ve teknoloji dergisi Nature’da yayınlandıktan sonra başta İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail olmak üzere birçok yayın kuruluşu Çin’den yapılan bir açıklamaya geniş yer verdi. Çin’de bir araya gelen uluslararası bir bilim ekibinin yaptığı açıklama uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Çin Ulusal Astronomi Gözlem Merkezi’nde görevli Profesör Liu Jifeng, yeni bir kara delik keşfedildiğini duyurdu. Profesör Jifeng, Dünya’nın da içinde bulunduğu Samanyolu’nda daha önce hiç tespit edilememiş bir kara delik bulunduğunu açıkladı. Profesör Jifeng, “LB-1 ismi verilen kara delik 15.000 ışık yılı uzakta. Güneş’in kütlesinden 70 kat daha büyük” dedi.
 
LB-1 KARA DELİKLERİN 2 KATI” - Çinli bilim insanı, günümüzdeki teknoloji ve bilimin tespit edemediği bir keşif yaptıklarını söyledi. Araştırmayı yorumlayan California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli fizikçi David Reitze, “Şu an bilimin getirdiği noktada bu kara deliğin burada olmaması gerekiyordu. Teknik olarak bu boşluk dengesiz olduğu için kara delik oluşmaması gerekiyor” dedi. Bilim insanı, Samanyolu’nda 100 milyon kara delik bulunduğunu fakat LB-1’in bunlardan 2 kat daha büyük olduğunu aktardı.
 
Kara Delik Holm 15A Güneş Sistemindeki
Bütün Gezegenleri Yutabilecek Büyüklükte
 
 
06 Ağustos 2019 tarihinde Astrophysical dergisinde yayınlanan haberde ise Holmberg 15A adındaki bir galaksi kümesinin ortasında keşfedilen kara deliğin dünyadan 700 milyon ışık yılı uzakta bulunduğu ve etrafından yıldızların dolandığı en büyük karar delik olduğu kaydedildi. Galaksi dinamiğine dayanarak yapılan hesaplamada, Holm 15A kara deliğinin güneşin kütlesinden 310 milyon kat büyük olduğu ifade edildi. Bu yeni araştırmada kara deliğin boyutunun ilk defa dolaylı ölçüm metoduyla tespit edildiği kaydedildi.
 
 
Kaynaklar :
(1)               Gökhan G.-Editör- /28 Kasım 2019/animhaber.com/merkezinde-uc-super-kutleli-kara-delik-bulunan-bir-galaksi- 
               birlesmesi-kesfedildi—116307
(3)               Sozcu.com.tr/28 Kasım 2019/HaberlerDünya

  

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !