Kazakistan Türkiyeli Sanayicileri Tercih Ediyor 3.3.2019 4800 Kez Okundu

 

 

 KAZAKLAR NEDEN TÜRKİYE FİRMALARINI TECİH EDİYOR

(6 Kasım 2018)

Kazak muhalifler yüksek perdeden konuşmaya başlamışlar. Neden hep Türk müteahhitlik firmalarına iş veriliyor, neden biz yapmıyoruz? Başkanın cevabı açık ve net olmuş: “Siz de Türkler kadar iyi olun, siz de yapın!”
Sonra Coşkun Aral firma yöneticileriyle röportajlar yapmış. Bir genç Türk mühendis şöyle diyor, “Burada iklim şartları çok sert. Kışın eksi elli iki dereceyi buluyor. Yazın ise çok sıcak. Bu sert koşullarda inşaat gibi ağır bir işte başarılı olmak çok zor. Zaten kolay olsaydı bize ihtiyaç olmazdı”.

Kaynak: http://ozkanirman.com/site/2018/11/06/astana-ve-turk-muteahhitler/  (6 Kasım 2018)

 

 

KAZAKİSTAN 40 PROJEYE YATIRIMCI ARIYOR

(28 Şubat 2019)

 

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde Kazakistan’a 125 milyar dolarlık yatırım çekmeyi hedefleyen Kazakh Invest, Türk şirketlerle de görüşüyor. Kazakh Invest Başkanı Saparbek Tuyakbayev, bu yıl Türkiye’den de 1-2 milyar dolarlık yatırım çekmek istediklerini söyledi. Tuyakbayev, Türk holdinglere, büyüklüğü 20 milyar dolardan fazla 40 proje sunduklarını belirterek “Gelecek 10-15 yılda petrol ve doğalgaza alternatif sektör yaratabiliriz” dedi. Yatırımcılara 10 yıla kadar vergi muafiyeti sunuluyor. Kazakistan’a yatırım çekmek için Türkiye’de holdinglerle görüşmeler yapan Kazakh Invest, bu yıl Türkiye’yle 1-2 milyar dolarlık anlaşma yapmayı öngörüyor. Kazakh Invest, 5 yılda toplam 125 milyar dolar civarında da yatırım çekmeyi planlıyor.

DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Kazakh Invest Ulusal Yatırım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Saparbek Tuyakbayev, “Amacımız yatırımcı çekmek. Bunu da yurtdışındaki temsilciliklerimiz aracılığıyla yapıyoruz. Şu anda ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin ve Türkiye’de temsilcilerimiz var. Birleşik Arap Emirlikleri’nde de bu yıl temsilcilik açmayı planlıyoruz” dedi.

40 proje getirdi

Ankara ve İstanbul’da CEO’larla görüşmeler yaptıklarını kaydeden Tuyakbayev, “MÜSİAD’da bir sunum yaptık. Yıldırım Holding, Sabancı Holding, Koç Holding, Kibar Holding CEO’larıyla görüşmeler yaptık. Yanımızda 40’tan fazla yaklaşık olarak 20 milyar dolar üzerinde yatırım gerektiren proje getirdik” diye konuştu. Yabancı yatırımcılar için ihracata yönelik sektörler belirlediklerini söyleyen Tuyakbayev, “Gelecek 10-15 yılda petrol ve doğalgaza alternatif olarak büyük bir sektör yaratabiliriz. Alüminyum, titanyum, wolfram gibi dünyanın çok seyrek bulunan metallerinin çoğu ülkemizde bulunuyor” dedi.

10 yıla kadar vergi muafiyeti var

Yatırımcılara sunulan fırsatlara da değinen Tuyakbayev şu bilgileri verdi: “Kurumlar vergisi, arsa vergisi, emlak vergisinden 10 yıla kadar muafiyet bulunuyor. Yatırımcıların getirdiği hammadde veya makinelerde de gümrük vergisini muaf tutuyoruz. Gıdada yatırımın yüzde 30’a varan geri iadesi var. Özel bir proje olursa standardın dışında devlet özel şartlar yaratabiliyor.”

Gıda, makine, ilaç, tekstil, inşaat malzemeleri gibi alanlarda açılabileceklerini ifade eden Tuyakbayev, “Koç Holding ile Tat Gıda üretimi, Agro Kimya ile bitkisel ilaçlar, Yıldızlar SSS Holding ile seramik, enerji, Filli Boya ile boya üretimi planlanıyor. Yıldırım Holding’le de soda üretimi için görüşmeler bitmek üzere” diye konuştu.

"Et tesislerine ihtiyacımız var"

“Kazakistan´ın Körfez ülkelerine ve İran’a küçükbaş hayvan ihraç etmeye başladığını vurgulayan Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Abzal Saparbekuly de, "Yüksek standartta üretim yapabilecek et tesisleri lazım. Arazi bol, serbest dolaşımla hayvan beslenebilir, yem çok ucuz. Devletin her baş miktarına göre desteği var. Tarım makinelerinin yüzde 70’i eski ve tarım alanında traktör yapan şirketler Kazakistan’a lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak : Aylin Rana Aydın https://www.dunya.com/finans/haberler/kazakistan-40-projeye-yatirimci-ariyor-haberi-404809  26 Şubat 2018 

 

 

DAL YATIRIM HOLDİNG KAZAKİSTAN´A ÇİMENTO FABRİKASI KURUYOR

(28 Şubat 2019)

Türk şirketlerinin yatırımda odak ülkelerden biri haline getirdiği Kazakistan´da, önemli bir proje hayata geçiyor. Turizm, enerji, madencilik gibi alanlarda yatırım yapan Türk şirketleri bu listeye çimentoyu da ekliyor.

Türk şirketi Dal Yatırım Holding, Kazakistan´ın Aktobe kentinde çimento fabrikası kuracak. Kazak şirket SEC Aktobe ile işbirliği kararı alan Dal Yatırım Holding, bu yatırımı ise 268 milyon dolarlık bir bütçeyle hayata geçirecek. Yıllık 1.8 milyon ton üretim kapasitesi olması hedeflenen yatırım ile ilgili olarak SEC Aktobe Yönetim Kurulu Başkanı Anuar Makhanov, "Aktobe Cement adlı bir ortak girişim kuruldu. Proje bu yılın nisan ayında başlayacak" dedi.

Enerji yatırımı da gündemde

SEC Actobe ile imzalanan anlaşma çimento ile sınırlı kalmayacak. Yakın zamanda da Kazakistan´ın iki farklı bölgesinde de enerji santralleri kurulacak. Makhanov, "Bu santraller toplam 200 MW´lık bir kapasitede çalışacak. Enerji santralleri doğalgaz çevrimi olarak faaliyet gösterecek" diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere geçen yıl şubat ayında Kazakistan´a ait yatırım destek ve teşvik kuruluşu Kazakh Invest Başkanı Saparbek Tuyakbayev geçtiğimiz hafta yaptığı Türkiye ziyaretinde altı büyük Türk şirketiyle görüştü ve 47 yatırım projesi teklif etti. Koç Holding, Sabancı Holding, Kibar Holding ve Yıldırım Holding´in de bulunduğu bu şirketler arasında Dal Yatırım Holding´te yer alıyordu.

1985´te kurulan Dal Yatırım Holding, Orta Asya Bölgesi ve çimentoya yabancı değil. 2012´de Jizzax Çimento Fabrikası´nı devreye alan Dal yatırım Holding, ülkedeki ikinci tesisi ise geçen yıl başlatmıştı. Bu tesiste ise 1.5 milyon ton çimento üretimi hedefleniyor.

Kaynak : http://www.resulkurt.com/?haber,32838/turk-sirketten-kazakistan-a-269-milyon-dolarlik-yatirim

 

TÜRKİYELİ ŞİRKETLERDEN KAZAKİSTAN´A 269 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

(27 Şubat 2018)

Kazakistan Başbakanlığı´ndan yapılan yazılı açıklamada, Kazakh Invest Ulusal Yatırım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Saparbek Tuyakbayev’in, geçen hafta Türkiye’ye yaptığı ziyaret kapsamında, Koç Holding, Yıldızlar SSS Holding, Yıldırım Holding, Kibar Holding, Sabancı Holding ve Dal Holding Investment´tan yetkililerle görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, görüşmede, Tuyakbayev’in, Türk iş adamlarına Kazakistan´da çeşitli sektörlerde 47 büyük yatırım projesi önerdiği bildirildi.

Görüşmeye katılan firmaların yıllık cirosunun 150 milyar dolar olan büyük firmalar olduğu belirtilen açıklamada, Türk iş adamlarının, Kazakistan’daki yatırım projelerine ilgi duyduğu kaydedildi.

Görüşme sonucu Koç Holding ile Kızılorda eyaletinde domates ve hazır ürünler üretiminin yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilen açıklamada, Yıldırım Holding’in, Kazakistan jeoloji şirketi Kazgeologiya ile birlikte 10 milyon dolarlık katı mineralleri keşif projesi başlatacağı, Jambıl eyaletinde de 220 milyon dolarlık soda külü üretimine başlayacağı duyuruldu. 

Açıklamada, "Yıldızlar SSS Holding, bu yılın ilk 6 ayında Kızılorda eyaletinde 50 milyon dolarlık 138 megavat kapasiteli gaz ve piston elektrik enerjisi santrali ve 128 milyon dolarlık 10 milyon metrekare kapasiteli seramik üretimi projelerinin yanı sıra Doğu Kazakistan eyaletinde 10 milyon dolarlık katı mineral keşif projesi başlatacak." denildi.

Kibar Holding’in de Mangıstau eyaletinde sandviç panel üretimi projesine katılma kararı aldığı belirtilen açıklamada, Dal Holding’in de Jambıl eyaletindeki barit cevheri ve konsantrelerinin işlenmesi projesine katılmaya karar verdiği bildirildi. 

Kaynak : http://www.mansetx.com/ekonomi/kazakistandan-turk-firmalarina-47-yatirim-projesi-onerisi-h124600.html   (27 Şubat 2018)

 

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !