Mısır’da Burjuva Ailesine Ait 40 Mumya Keşfedildi 3.2.2019 9288 Kez Okundu

Mısır’da Bir Burjuva Ailesine Ait

40 Mumya Keşfedildi

 

MİNYA, MISIR: Mısır´daki araştırmacılar, Mısır´ın merkezindeki Ptolemaic dönemine ait bir mezarlıkta 40´tan fazla mumyayı keşfettiler.

 

Eski Eserler Bakanı Khaled el-Enany Kahire´nin güneyinde 160 kilometre olan Tunah Al-Gabal´daki bir törenle yetkililere ve gazetecilere verdiği demeçte, “ Yetişkinler, çocuklar ve hayvanlar dahil mumyaların, Minya Valiliği´ndeki çökmekte olan bir yeraltı odasında toprağa ya da açık kil tabutlara konmuş olduğunu ve şimdiye kadar 40´tan fazla mumyaya sahibiz" dedi.

 

Arkeolog Rami Rasmi, AFP´ye "12’si çocuk ve 6’sı hayvan ve geri kalanı yetişkin erkek ve kadın olmak üzere 40 mumya keşfedildiğini" söyledi.

 

Mumyalama işlemi çoğunlukla eski Mısır´la ilişkilendirilen bir uygulama olup M.Ö. 323´ten 30´a kadar süren Büyük İskender´in halefi olan Ptolemy´nin kurduğu krallık döneminde de uygulamaya devam etti.

 

Bakanlık, geçen yıl Şubat ayında başlayan bir kazıda keşfedilen Minya mezarlarının, "muhtemelen küçük bir burjuva ailesine ait" bir ortak mezarın içinde bulunduğunu söyledi.

 

Arkeolog Mohamed Ragab, iki mezarın dokuz metre yeraltında keşfedildiğini ve altıdan fazla oda bulunduğunu söyledi.

 

Mısır´ın Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Mostafa Waziri, “kazı alanındaki çömlek kırıkları ve papirüs parçalarının mumyaların tarihini belirlemede yardımcı olduğunu, söyledi.

 

Sources/Kaynaklar:

https://www.ndtv.com/world-news/egypt-unveils-more-than-40-ancient-greek-mummies-1987441

http://www.haber7.com/foto-galeri/56859-misirda-ayni-aileye-ait-40-mumya-bulundu/p23

 

 

 

40 Mummies, Including Of Children And Animals, Found In Egypt

Archaeologist Rami Rasmi told AFP that "40 mummies were discovered, including 12 children and six animals, while the rest were adult men and women."

World | Agence France-Presse | Updated: February 03, 2019 10:43 IST

 

MINYA, EGYPT: 

Researchers in Egypt have discovered more than 40 mummies at a burial site in central Egypt dating to the Ptolemaic era, the antiquities ministry said Saturday. 

The mummies, including adults, children and animals, had been laid on the floor or in open clay coffins in a crumbling underground chamber in Minya governorate, said Antiquities Minister Khaled el-Enany.

"So far we have more than 40 mummies," he told officials and journalists during a ceremony at the Tunah Al-Gabal site, 260 kilometres (160 miles) south of Cairo.

Archaeologist Rami Rasmi told AFP that "40 mummies were discovered, including 12 children and six animals, while the rest were adult men and women."

While mummification is mostly associated with ancient Egypt, the practice continued under the kingdom founded by Ptolemy, a successor to Alexander the Great, which lasted 323 BC to 30 BC.

The Minya graves, discovered during an excavation that started in February last year, are in a communal tomb "probably belonging to a petty bourgeois family", the ministry said.

Archaeologist Mohamed Ragab said two tombs were discovered nine metres underground and contained more than six rooms.

Shards of pottery and pieces of papyrus found at the site helped researchers to determine its date, said the head of Egypt´s Supreme Council of Antiquities Mostafa Waziri.


(Except for the headline, this story has not been edited by NDTV staff and is published a syndicated feed.)

 

 

Source/Kaynak:

https://www.ndtv.com/world-news/egypt-unveils-more-than-40-ancient-greek-mummies-1987441

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !