Pompeii´de Eski Efsanevi Nergis Freskleri bulundu 18.2.2019 3452 Kez Okundu

 

 

 

POMPEİİ´DE ESKİ EFSANEVİ NERGİS FRESKLERİ BULUNDU

 


Eski Pompeii´deki cömertçe dekore edilmiş bir evde yapılan kazılar, Sevgililer Günü´ne layık bir keşif ortaya çıkardı: Kendi Yansımasıyla Kendine Aşık Olan Efsanevi Avcı Bir Narcissus (Narkissos) Fresk.

 

Dünya üzerinde insan şeklinde birçok Tanrı bulunduğu dönemi konu alan Mitoloji’de sözü edilen Narkissos´un öyküsüne göre, kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Narcissus muhtemelen onu reddetmekte haklıydı: Ne tür bir kadın bir erkeği sadece görünüşü yüzünden delicesine sever? Ne tür bir kadın kendisine bu denli kötü davranan bir erkeği sevmeye devam eder? Narcissus böyle bir kadını neden istesin? Echo güzel sesli bir kadın değildi; aslında içinde sesten başka hiçbir şey yoktu. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. BÜTÜN VÜCUDUNDAN ARTA KALAN KEMİKLERİ KAYALARA, SESİ İSE BU KAYALARDA ´EKO´ DEDİĞİMİZ YANKILARA DÖNÜŞÜR.


Olimpos dağında oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve Narkissosu cezalandırmaya karar verirler. Gene günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi NARKİSSOS DA GÜNDEN GÜNE ERİMEYE BAŞLAR VE ORADA SADECE KENDİNİ SEYREDEREK ÖMRÜNÜ TÜKETİR. ÖLDÜKTEN SONRA DA VÜCUDU NERGİS ÇİÇEKLERİNE DÖNÜŞÜR.
 

 

ANCIENT FRESCO OF MYTHICAL NARCISSUS FOUND IN POMPEII

 

 

 By 

 

Excavations in a lavishly decorated house in ancient Pompeii have yielded a Valentine´s Day-worthy discovery: a fresco of Narcissus, the mythical hunter who fell in love with his own reflection.

 

According to Greek mythology, Narcissus — the son of the river god Cephissus and the nymph Liriope — was a handsome fellow. But given that he wasted away after gazing at his reflection in a pool of water, his name is now synonymous with self-absorption.

 

Even so, his likeness is often portrayed in paintings found in Pompeii, the Roman city that met its end when Mount Vesuvius erupted in A.D. 79. And the new find, announced today (Feb. 14) by the Archeological Park of Pompeii, is a stunning example of how the city´s artisans lionized the dapper dude. [Preserved Pompeii: Photos Show a City in Ash]

 

Sources:

       (1)  http://www.archaeologica.org/NewsPage.html

       (2)  By https://www.livescience.com/64775-pompeii-fresco-narcissus-found.html

 (3)  http://www.5harfliler.com/echo-ve-narcissusun-ikinci-hikayesi/

 

 

 

        Visiting the Ruins of Pompeii

( https://blog.headout.com/pompeii/ )

 

 

Temple of Apollo is the surviving testimony to the Pompeii city’s long history. The temple features Etruscan architecture that was later modified by the Greeks, and then further amended by the Romans. The statue of Apollo and the bust of Diana seen in the temple today are the copies of the original artifacts excavated at the site.

                                                    

 

Apollon Tapınağı, Pompeii şehrinin köklü tarihinin hayatta kalan tanığıdır. Tapınak müteakiben, önce Yunanlılar ve daha sonra Romalılar tarafından restore edilmiş Etrüsk mimarisine de sahiptir. Apollon heykeli ve bugün tapınakta görülen Diana büstü, sit alanında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan orijinal eserlerin kopyalarıdır.

 

 

 

 

Villa dei Misteri

( https://blog.headout.com/pompeii/ )

                       

This is yet another architectural and artistic marvel at the heart of Pompeii ruins. Complete with its own garden and a large terrace, Villa dei Misteri features splendid artworks in the interior quarters. The name alludes to the secret initiation ritual that is painted on the walls. Astonishing details are still visible of a woman being initiated to the cult of Dionysus in the painting.

                  

 

Gizemli Villa

Bu, Pompei´nin kalıntılarının kalbinde başka bir mimari ve sanatsal mucizedir. Kendi bahçesi ve geniş bir terası ile entegre Villa dei Misteri (Gizemli Villa), iç mekanlarda muhteşem sanat eserleri sunmaktadır. Atfedilen bu isim, duvarlara resmedilmiş gizli başlatma ritüelini ima ediyor. Duvar resminde Dionysos kültünü başlatmakta olan bir kadının şaşırtıcı detayları hala görülebilmektedir.

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !