SİBER TERÖRİZM 18.11.2018 2149 Kez Okundu

SİBER TERÖRİZM
Tekin GÜLTEKİN
Tekin GÜLTEKİN

SİBER TERÖRİZM

Birçok Ülkede yüzlerce büyük metropolitan bölge vardır ve çoğunun nüfusu 200.000’in üzerindedir ve bir düzineden fazlası da hemen hemen bir milyon nüfusa sahiptir, herbiri elektrik, su, doğal gaz, toplu taşımacılık, kanalizasyon, yasal yürütme, acil durum ve acil sağlık üniteleri gibi altyapılardan oluşmakta ve günlük bazda bilgi akışına sahiptir. Hayat veren işletmelerin komponentleri programlı bilgisayarlardan işletilmektedir fakat diğer taraftan hiçbir metropolitanın bölgesel elektronik güvenlik planı yüzde yüz güvenli değildir, olması da imkansızdır.

 

Internet ve sosyal medya vasıtaları (Google, Yandex, Wikipedia, Twitter, Facebook, WhatsApp, Insragram, Pinterest vb) günümüz dünyasında evrensel seviyede reklam, tanıtım, pazarlama, satış ve bilgi iletişimi gibi ticari konularda en önde gelen en büyük en kapsamlı pazarı sağlamakla ve araştırma gereci olmakla birlikte dünya genelinde doğal olarak insanlardaki potansiyel kin ve nefret dahil olumsuz duyguların, düşüncelerin ya da adaletsizliklerin de paylaşıldığı bir ortamı da sunmaktadır. İster devlet desteğinde olsun isterse bağımsız olarak çalışıyor olsunlar virüsler, ifritler, Truva Atları, Lojik Bombalar, Elektronik Bakteriler gibi kötü amaçlı bilgisayar programları bir başka bilgisayar sistemine zarar vermekte ya da bilgiyi tahrip etmektedir.

 

Elektronik bilgi güvenlik sistemi merkezileştikçe önem arzeden yönetim kaynakları göreceli olarak daha az sayıda insanın kontrolünde olacağından yeni bir hassasiyet meydana gelecektir.

 

Bilgisayar güvenliği alanında geçen son 30 yıllık dönemde büyük gelişmeler sağlanmış olmasına rağmen birçok ortaya çıkan tehditler şirketleri, hükümetleri ve savunma teşkilatlarını endişelendirmektedir. Milyonlarca sayfaya oluşan bilgi ağlarına haiz Elektronik Nüfus Kayıt sistemi, E-devlet Sistemi, Yargı Dava Mahkeme Bilgileri (UYAP), Bankalardaki Mevduatlar, Tıbbi Bilgiler, Hastaneler, Silahlı Kuvvetler mensupları, Öğretim Üyeleri ve aileleri ve güvenlik koruması altındaki tüm sivil halka dair büyük kapsamlı kaynak bilgilerde karışıklıkların insanlarda meydana getireceği moral çöküntüsünü düşünün, ülke genelinde çok ciddi olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

 

Dünya’da Tüm Bilgisayar Ağlarının Çökmesi Ve Size Ait Tüm Bilgilerin Yok Olması An Meselesi. Bu Senaryo Er Geç İnsanların Başına Gelecektir.

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !