Supplantabuntur Ubique - Heryerde Heyelan Çöküntü 27.2.2019 29595 Kez Okundu

 

 

 

 

Adıyaman Kahta’da Heyelan

Son Dakika Haberler14/01/2019 16:48

 
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde meydana gelen heyelanda milyonlarca metreküp toprak kayması oldu. Toprak kayması nedeniyle mahallede yaşayanlar büyük bir korku yaşadı.
Edinilen bilgiye göre olay, Kahta ilçesine bağlı Girne Mahallesi’nde meydana geldi. Yaklaşık 10 dönümlük alanı kaplayan milyonlarca metreküp toprak tarım arazisine kaydı. Toprak kaymasının meydana geldiği yerde bulunan site sakinlerini ise büyük korku yaşadı. Toprak kaymasının yerleşim yerlerine yaklaşık 50 metre mesafede yaşanması tedirginliğe neden oldu.


Toprak kayması nedeniyle ekili tarım arazisi ve bahçeler zarar görürken ağaçlar ise yerinden söküldü. Bölgede yaşayan mahalle sakinleri, heyelan nedeniyle çok korktuklarını belirterek toprak kaymasının devam etmesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

 

 

  Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde  Heyelan Nedeniyle

Yıkılma Tehlikesi Olan Evlerden Biri Boşaltıldı

http://beyazgazete.com  26 Şubat 2019

 
Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde geçtiğimiz hafta çöken yoldan dolayı bazı evlerde kayma ve çatlama olmasından dolayı AFAD ekipleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı yetkilileri incelemelerde bulundu.
 

Kara yolunda yaşanan çökmenin ardından son günlerde Günlüce köyünde yola yakın olan bazı evlerde derin çatlaklar oluşurken, bazı evlerin dış sıvalarında çatlama ve etrafındaki kuruma duvarlarında yıkılma meydana gelmişti. Evlerde oluşan çatlaklar, köyde yaşayan vatandaşları tedirgin etmişti.

Yapılan kontrollerde 68 yaşındaki Hatice Şahin’in evindeki hasarın ciddi boyutta olduğu ve evini boşaltarak oğlunun yanında yaşamaya devam edeceği bildirildi. Yapılan incelemelere bazı evlerde çatlakların oluştuğu, evlerin etrafında bulunan istinat duvarlarında kaymalar olduğu, bazı evlerin temellerinde çatlakların oluştuğu tespit edildi. Bölgede AFAD ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

AFAT ekipleri daha sonra çöken yola inerek burada da incelemelerde bulundu. Kaynak : İHA

 

 

İzmir’de Korkunç Heyelan

Ege’de İzmir Haber 16 Şubat 2019

https://www.egedeizmir.com/izmirde-korkunc-heyelan/

  

İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Eğridere Mahallesinde heyelan meydana geldi. Köylüler, İzmir’de yaşanan depremin ve yoğun yağışların ardından yaklaşık olarak 10 gün önce bölgede toprak kayması meydana geldiğini ifade ederken, köyde bulunan birçok ev ve hayvan barınağında hasar meydana geldi. Heyelan bölgesinde bulunan evlerden bazıları tamamen yıkılırken şans eseri kimse yaralanmadı.
 
Tehlikeye rağmen eşyalarını evlere giriyorlar 
 

Gece saatlerinde yaşanan toprak kaymasının ardından köy içinde bulunan bir yol tamamen çöktü, elektrik, su ve kanalizasyon hatları zarar gördü. Su ve elektrik verilemeyen köyde, zarar gören evlerde yaşayan insanlar AFAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekiplerince tahliye edildi. Paniğe neden olan olay nedeniyle sağlam evlerde yaşayan ev sakinleri de evlerini boşaltmaya başlarken, hasarlı ev sahipleri de içerideki eşyalarını ve hayvanlarını kurtarmak için tehlikeye rağmen evlerin içine girdi. 

 

Adıyaman´da Köy Yolunda Heyelan

16 Ocak 2019

https://www.iha.com.tr/haber-adiyamanda-koy-yolunda-heyelan

 

 Aşırı yağışlardan dolayı Gömükan Köyü Karşı Mahalle yolunda çökme ve heyelan oluştu. Ulaşıma kapanan yolun açılması için ekipler çalışma başlattı. İl Özel İdare ekipleri iş makineleriyle kapalı olan yolda yoğun bir çalışma sonrasında ulaşıma açıldı. Ulaşıma açılan yolda çökmenin devam ettiği öğrenildi.

Ahmet Arslantaş   

Mersin Erdemli´de Heyelan ve Taşkın

GÜNCEL HABERLERİ  | 16 Ocak 2019

https://www.mynet.com/erdemlide-heyelan-ve-taskin

 

MERSİN - Mersin´in Erdemli ilçesine bağlı Sarıyer Mahallesi´nde heyelan yaşanan tarım arazileri havadan görüntülendi. Kuş bakışı görüntüler ve fotoğraflar toprağın metrelerce aşağıya kaydığını gözler önüne serdi.
Erdemli ilçesi Sarıyer Mahallesi Bağlık mevkisinde sabah erken saatlerde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 600 dönümlük tarım arazisinde toprak kayması yaşandı. Vatandaşların bildirilmesi üzerine Erdemli Kaymakamı Avni Kula, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin, İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız ile Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin bölgede incelemelerde bulundu.


Yapılan değerlendirmelerin ardından, heyelan bölgesine giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bugün de heyelan yaşanan bölge havadan görüntülendi. Görüntüler, yaklaşık 600 dönüm arazinin neredeyse bölgeyi ikiye bölen nehre kadar kaydığını gözler önüne serdi. Sık narenciye ağaçlarıyla kaplı bölgenin bazı kesimleri görüntülere ufalanmış ağaçsız bir arazi olarak yansıdı. Kayan toprağın arazi üzerindeki yüzlerce limon ağacını adeta yuttuğu, bazı bölümlerinde de derin çukurlar oluştuğu görüldü. Bölgede herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için konulan giriş ve çıkış yasağı devam ediyor.

 

MERSİN’in Erdemli ilçesinde yüksek kesimlerdeki karın yoğun yağışla birlikte erimesi sonucu Lemas Çayı taştı. Narenciye bahçesi ve seralar su altında kaldı. Sarıyer Mahallesi’nde meydana gelen heyelan nedeniyle ise 70 dönüm narenciye bahçesi zarar gördü.

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ (Mersin), (DHA)-  

 

Mersin’in Mut ilçesinde Heyelan nedeniyle

Pamuklu ve Dere mahallelerinin Yolu Ulaşıma Kapandı.

Kaynak: İHA 30.01.2019

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/601205.aspx

 

Mut ilçesinin Pamuklu ve Dere mahallelerindeki karayolunda heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle yol kullanılamaz hale gelirken yol, heyelanın ardından trafiğe kapandı, sürücüler de yolun heyelandan kapalı olması nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. 


Dere Mahallesi Muhtarı Ali Arpaç, “Aşırı yağışlardan dolayı Pamuklu ve Dere mahalleleri yolunda heyelan meydana geldi. Şu an yol trafiğe tamamen kapandı. Özellikle okulların açılmasıyla öğrenci servis araçları bu yolu kullanamayacak. Karayolları yolun yapımının uzun süreceğini, ayrı bir yönden yol açılabileceğini söyledi" dedi. 

 

Kaynaklar:

(1)  http://www.milliyet.com.tr/bornova-da-heyelan

(2)  https://www.iha.com.tr/haber-adiyamanda-koy-yolunda-heyelan

(3)  https://www.superhaber.tv/adiyaman-kahtada-heyelan-meydana-geldi-son-dakika-adiyaman-haberleri-haber-167496

(4)  https://www.egedeizmir.com/izmirde-korkunc-heyelan/

(5)  http://beyazgazete.com/haber/2019/2/26/heyelan-nedeniyle-yikilma-tehlikesi-olan-evlerden-biri-bosaltildi-4934200.html

(6)  https://www.superhaber.tv/adiyaman-kahtada-heyelan-meydana-geldi-son-dakika-adiyaman-haberleri-haber-167496

(7)  https://www.mynet.com/erdemlide-heyelan-ve-taskin

(8)  https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/601205.aspx  

 

Lahit mezar selle ortaya çıktı –

Galeri - Yaşam - 25 Şubat 2019

https://www.sabah.com.tr/

             

 

        

 

 

 

 

Ordu’nun ardından Rize’yi vuran şiddetli yağış sele ve heyelana yol açtı. 40 noktada heyelan oldu. 1 ev çöktü, 30 köy yolu ulaşıma kapandı. Yamaçlara inşa edilen ve altındaki toprak kayan çok katlı binalar şans eseri ayakta kaldı

 

11 Ağustos 2018

 

 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !