Türk Ytong Dilovasında Üretime Başladı (80 Mil.€) 1.3.2019 2265 Kez Okundu

Türk Ytong Dilovasında Üretime Başladı (80 Mil.€)
Gülden Kutluoğlu
Gülden Kutluoğlu

TÜRK YTONG, 80 MİLYON € YATIRIM BEDELİYLE KURDUĞU DİLOVASI TESİSLERİ’NDE DENEME ÜRETİMİNE BAŞLADI

 

Türk Ytong olarak, uluslararası bir marka ve ürün olan Ytong’u,1963’ten bu yana Türk inşaat sektörünün hizmet vermektedir. Alman Ytong ortaklığı ile faaliyet gösteren Türk Ytong, İstanbul, Tekirdağ, Antalya ve Bilecik´te bulunan fabrikaları ve Gaziantep´deki iştiraki ile yılda 2,5 milyon m³ üretim kapasitesine sahiptir. Ulaşılan bu üretim hacmiyle, Türk Ytong dünyanın sayılı üreticileri arasında yer almaktadır.

 

Türk Ytong, Dilovası GEBKİM Tesisleri’nde deneme üretimlerine başladı. Son üç yılda 80 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştiren Türk Ytong, Dilovası GEBKİM’de 2017 Haziran ayında temelini attığı, 50 milyon Avroluk yatırımında ilk deneme üretimlerine başladı.

 

Dilovası fabrikasında yıllık 2,5 milyon metreküplük üretim kapasitesine sahip olan tesis, bu kapasitesi ile dünyadaki en büyük ytong tesisi olma özelliğine sahip. YENİ YATIRIMIN ETKİSİ 2019 YILINDA GÖRÜLECEK Dilovası fabrikasında üretilecek yeni ürünlerin ihracat potansiyelinin yüksek olacağını söyleyen Türk Ytong yönetim kurulu başkanı Fethi Hinginar,

 

“Dünyada halen 23 ülkede 52 fabrikada ytong üretimi yapılıyor. Bugün Türkiye’de yıllık 2,5 milyon metreküplük ytong üretim kapasitesine ulaştık. Böylece Türk Ytong olarak dünyanın en büyük ytong üreticisi konumuna geldik. Türkiye’deki ytong pazarında da yüzde 60 pazar payına sahibiz.

Şirket, 2018 yılını geçen yıla göre yüzde 5’lik artışla yaklaşık 400 milyon TL’lik ciroyla kapatmayı planlıyor. Yeni yatırımın etkilerinin 2019 yılında göreceğimizi öngörüyoruz” dedi. PENDİK TESİSLERİ ARAZISI TOKİ’YE VERİLDİ Türk Ytong yönetim kurulu başkanı Fethi Hinginar ,

 

Türk Ytong olarak Türkiye’de 1990’larda büyüme dönemine girdik. O yıllarda enerji krizinden sonra yapılarda enerji tasarrufuna yönelik çalışmalara hız verdik. Bu da Türk Ytong’un büyümesinde etkili oldu.

 

1996 yılında Trakya Bölgesi’nde Saray’da açtığımız üretim tesisi ise asıl büyük hamlemiz.

Ardından 1998 yılında Antalya ve Gaziantep tesislerimizi faaliyete geçirdik.

2008 yılında Bilecik, 2015 yılında ise Çatalca tesisini faaliyete geçirdik.”dedi.

Hinginar, Pendik’teki ilk tesislerde üretimi Ağustos ayında durdurduklarını ve fabrika arazisini TOKİ’ye devrettiklerini belirtti.Kaynaklar :

(1)     Kamil Uzunmehmet- gazetegebze.com.trhttps://www.gazetegebze.com.tr/ekonomi/turk-ytong-gebkimde-denemelere-basladi-h25657.html

(2)     Gazete Gebze / Gebze´nin haber merkezi

(3)     Dünya Gazetesi 

 

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !