WASP-52 Yıldızının Gezegenine İsim Aranıyor 12.6.2019 2833 Kez Okundu

WASP-52 Yıldızının Gezegenine İsim Aranıyor
Tekin GÜLTEKİN
Tekin GÜLTEKİN

 

 

 ULUSLARARASI ASTRONOMİ BİRLİĞİ´NİN (IAU) 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KAPSAMINDA TÜRKİYE, 457 IŞIK YILI UZAKLIKTAKİ WASP-52 KODLU YILDIZIN VE YÖRÜNGESİNDEKİ GEZEGENİN ´İSİM BABASI´ OLACAK.

11.06.2019

Türkiye Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, Türkiye´nin dernek vasıtasıyla Uluslararası Astronomi Birliği´nin üyesi olduğunu söyledi.

2019 yılının Uluslararası Astronomi Birliğinin kuruluşunun 100. yıl dönümü olması dolayısıyla bu yıl ´Aynı gökyüzü altında 100 yıl´ temasıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini anlatan Prof. Dr. Küçük, bu çerçevede üye ülkelere tespit edilen yeni yıldız ve gezegenlerine isim verme hakkı tanındığını dile getirdi.

Yıldız ve gezegenlere daha çok kodlama yapıldığını belirten Küçük, ´Kepler´ isimli uydunun aldığı verilerle bulunan güneş sistemi dışındaki yıldızların gezegenleri olan ötegezegenlerin bir kısmının birliğin üyelerine paylaştırıldığı bilgisini verdi.

Üyelerin, bu yeni bulunan gezegenlere isim verebileceği projenin 70 ülkeyi kapsadığını dile getiren Küçük, şunları kaydetti: 

"Türkiye´ye de WASP-52 kodlu yıldız ve onun gezegeni verildi. Yıldızlar ülkelere verilirken ´öyle bir yıldız verelim ki o ülkenin başkentinden rahatlıkla gözlensin. Küçük teleskoplarla bile insanlar gözleyebilsin.´ anlayışından hareket edildi. Bu yıldız bize yaklaşık 457 ışık yılı uzaklıkta. Gezegeni yaşanabilir bir gezegen değil, aynı jüpiter gibi bir gaz gezegen. Önemli olan isim hakkının bize verilmesi."

´İSİM VERMENİN BELİRLİ KURALLARI VAR´

Türkiye Astronomi Derneği sitesindeki formun doldurularak isim seçenekleri sunulabileceğini, gezegene verilecek ismi özellikle okullar ve bilim merkezleri aracılığıyla belirlemek istediklerini aktaran Küçük, "Farklı üniversitelerden oluşan bir jürimiz var. Bu jüri iki aday isim belirleyecek ve birliğe sunacak. İsim vermenin belirli kuralları var, siyasi içerikli olmamalı, kimseyi rencide etmemeli. Bize, ülkemize yakışır bir isim koymalıyız" ifadelerini kullandı.

 Türkiye´ye verilen yıldızın ilkbahardan sonbahara kadar gözlemlenebileceğini vurgulayarak, "Aralık ayında Uluslararası Astronomi Birliğine isimleri belirtmemiz lazım. İlk kez bir yıldıza isim vereceğiz ve verdiğimiz isim literatüre girecek. Bu bizi tatmin etmez tabi ki biz uydular yaparak bu uydulara yapacağımız alıcılarla, sensörlerle yeni yıldızlar galaksiler keşfetmek istiyoruz" dedi.

 ´GÖKYÜZÜ FARKINDALIĞINI ARTIRMALIYIZ´

Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Küçük, Türklerin astronomiye uzak olmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Küçük, şöyle konuştu: 

"Son yıllarda maalesef hep yere bakar olduk, halbuki gökyüzü bizim emrimizde. Osmanlı öncesine gittiğimizde astronomi çalışmaları yapan Uluğbey var, ilk gözlem evini kuran Takiyüddin var. Bunlar konum gözlemleri yapmış, yaptıkları çalışmalar o dönem Avrupa´da yapılanla birebir. Gökyüzü farkındalığını artırmalıyız. Tarihe bakarsak coğrafyamızın astronomiye katkıları azımsanamaz. Özellikle gözlemsel astronomide katkıları büyük. İsim deyip geçmemek lazım."

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201906111039311548-turkiye-gezegenine-isim-ariyor/?utm_source=https://t.co/qd7clAnYrS&utm_medium=short_url&utm_content=mC8E&utm_campaign=URL_shortening

  

 Prof. Dr. Küçük, AstoMeteo Çalıştayı’na Katıldı

07.02.2019

 Türk Astronomi Derneği (TAD) ile Atatürk Üniversitesi ortaklığında ‘AstoMeteo 2019 Çalıştayı’ yapıldı.

Çalıştaya; Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik, Erciyes Üniversitesi’nden Türk Astronomi Derneği Başkanı  ve Prof. Dr. İbrahim Küçük, Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (ATASAM) Cahit Yeşilyaprak, çeşitli üniversitelerden gelen bilim insanları ve akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Atatürk Üniversitesinde gerçekleştirilen  çalıştayda, Meteorolojik ve atmosferik analizlerden elde edilmiş anlık ve ileriye dönük bilgilerin paylaşılması, yapılacak bilimsel gözlemlerin ve yüksek teknolojiye sahip gözlemsel aygıtların daha yüksek verimde çalışmasının sağlanması gibiAstrometeoroloji konusunda Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdı.

 Haber: Davut Güleç

Kaynak: http://www.kayseristarhaber.com.tr/prof-dr-kucuk-astometeo-calistayi-na-katildi-h5046.htm

İNSANOĞLUNUN AYA AYAK BASMASININ 50. YILI (2019)

 Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük ise, “IAU’DA 100’den fazla ülkeden 13 bin 500 profesyonel astronom var. Türk Astronomi Derneği 1954 yılında kuruldu. IAU ve TAD, uluslararası işbirlikleri sayesinde astronomiyi araştırma, eğitim, iletişim ve kalkınma gibi her alanda geliştirmek için çaba sarf ediyor.” dedi. Türkiye’de ki yüzlerce etkinliğin içinde en ilgi çekenlerden biri de ‘Aynı Gökyüzü Altında’ adlı kısa hikaye yarışması. Genç bilim insanlarının hayal gücünü ortaya çıkarmayı amaçlayan yarışmada uzay ve evren konulu kişisel hikaye, bilim kurgu, deneme ya da diyalog türünde başvuru yapılabiliyor.

Kaynak: https://denizkartali.com/insanlik-icin-atilan-buyuk-adim-50-yasinda.html

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Source : https://www.imdb.com/title/tt0000000002960930/

 

Sizde Görüşlerinizi Bildirin

Yorumlar

Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı !